Úředníci z týmu ministra a šéfa legislativní rady vlády Jiřího Dienstbiera připravili novelu zákona o střetu zájmů, která počítá se zavedením registru majetkových přiznání. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Registr spravovaný ministrem spravedlnosti bude obsahovat záznamy o výdajích a příjmech více než 34 tisíc tuzemských politiků a dalších osob. Novela na vládu míří v nejbližších dnech.

Politici by nově měli hlásit všechny dary v hodnotě nad 300 korun. Podle opozičního poslance Martina Plíška z TOP 09 je hranice nesmyslně nízká. Dokázal by si ji představit někde kolem 2000 korun. Případné zvýšení připouští i ministr Dienstbier.

Náklady na celý systém by neměly převýšit 18 milionů korun a roční náklady na mzdy pěti lidí, kteří se o registr budou starat, vyjdou na přibližně čtyři miliony.

Systém bude přístupný pouze uživatelům s elektronickým podpisem, jehož cena se pohybuje v řádech několika set korun. Odpadnou tím však komplikace s časově omezeným přístupem. 

Opozice z TOP 09 má výhrad víc a argumentuje vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem, který je zároveň vlastníkem holdingu Agrofert. "Chci, aby člen vlády nesměl být osobou ovládající nebo společníkem ve firmě. Po dobu výkonu funkce by měl firmu vložit do svěřeneckého fondu a ustanovit správce, který by se o firmu staral," uzavřel Plíšek.

Související