Policie začala v pondělí vyskladňovat munici a výzbrojní materiál z jedné z budov areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Jde o sklad, který měla pronajatý společnost Excalibur Army, řekl její mluvčí Andrej Čírtek. Množství vyskladněné munice ani to, kam bude odvezena, však neuvedl. Nejde o munici určenou pro sklad v Květné na Svitavsku, ale munici určenou pro zákazníka, přeprava je plně v režii Excalibur Army, uvedl Čírtek. Zástupci firmy odvezou materiál poté, co bude zkontrolován.

"Obecně lze říci, že musí být vyskladněno vše," uvedl Čírtek. Společnost obchoduje s dělostřeleckou a pěchotní municí. První kamion by měl z Vrbětic odjet ještě v pondělí, pravděpodobně odpoledne nebo večer. Policie předpokládá, že vyskladňování objektů v areálu, kde loni vybuchly dva sklady, potrvá několik týdnů.

"Začali jsme u skladů, které jsou nejdál od epicentra. Vyskladňujeme výzbrojní materiál," řekl novinářům krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. Soukromé firmy, kterým materiál patří, zajišťují i jeho odvoz. "Materiál je už prodaný nebo putuje do meziskladů nebo jiným vlastníkům," řekl Tkadleček. Podle něj byli také informováni zástupci obcí a krajů, kterých se transporty týkají.

"Pokud otevřeme nějaký sklad, budeme se snažit jej celý vyskladnit, abychom se tam nemuseli vracet a nevznikla časová prodleva či technické problémy. Ale samozřejmě budeme i přeskakovat z firmy na firmu, podle toho zda je materiál prodaný a umožňuje to vyskladňování. Máme harmonogram, praxe ukáže, jestli budeme rychlejší nebo pomalejší. Usnesení vlády řeší problematiku do 20. června 2015, můj osobní názor je, že se bavíme i o druhé polovině roku," řekl Tkadleček.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Ve Vrběticích vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Bezpečnostní okruh kolem areálu střeží armáda. Uzavřena zůstává silnice mezi obcemi Haluzice a Lipová.