Z areálu muničních skladů či jeho okolí ve Vrběticích na Zlínsku se v neděli kolem 04.30 ozvaly dvě rány bez kouře a záblesku. Policie prověřuje, zda šlo o neřízené výbuchy, uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková. Zatím poslední prokázaná neřízená detonace byla zaznamenána v pátek ve 22.45.

"Prověřujeme, zda šlo o výbuchy nebo se třeba v údolí rozléhaly výstřely myslivců," uvedla k ranním dvěma ranám Javorková. Dodala, že prověřování události může trvat do odpoledne. Dvoudenní klid v areálu přerušily asi dvě desítky slabších výbuchů v pátek večer. Podle Javorkové zřejmě vybuchla munice rozházená po explozi druhého skladu.

Situace je podobná té po říjnovém výbuchu prvního skladu, odkud se i několik týdnů po jeho explozi ozývaly mírné neřízené detonace. Pyrotechnici si předtím, než budou areál chystat na odvoz munice, stanovili sedmi- až devítidenní bezpečnostní lhůtu bez neřízených výbuchů. Poté začnou opět čistit příjezdové komunikace v areálu ke skladům, kde je uložena munice, i okolí cest a skladů. Vybudují točnu pro nákladní automobily a techniku.

Pyrotechnici si předtím, než budou areál chystat na odvoz munice, stanovili sedmi až devítidenní bezpečnostní lhůtu bez neřízených výbuchů. Teprve poté začnou stejně jako po říjnové explozi prvního skladu čistit příjezdové komunikace v areálu ke skladům, kde je uložena munice, a také okolí cest a skladů. Nově vybudují točnu pro nákladní automobily a techniku.

Policie odhadovala, že v případě příznivého počasí by se munice z Vrbětic mohla začít odvážet začátkem příštího roku. Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 tamních skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval kolem 1000 tun výbušniny. Pyrotechnici se nyní soustřeďují na dočišťovací práce, hlavně v blízkosti obcí.

Sklad číslo 16, který s asi 57 tunami munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s téměř 13 tunami výbušnin explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policisté i armáda. Vláda schválila zvýšení počtu vojáků na 450, areál by měl být neprodyšně uzavřen. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové v sobotu počet vojáků, kteří se podílejí na střežení areálu, vzrostl na 78.

"Další desítky vojáků pokračují ve výstavbě dvou základen a místa velení a řízení ve Vrběticích a Haluzicích. Dobudovávají také plochy pro parkování techniky a dokončují sociální zázemí jak pro vojáky, tak policisty. Vše pokračuje podle plánu a dohovoru s Policií ČR tak, aby do pondělí došlo k nárůstu počtu vojáků určených ke střežení na celkových 180," uvedla Růžičková.

Pro obyvatele obcí znamená přítomnost armády větší jistotu. Musejí se ale smířit s tím, že až do odvolání zůstává uzavřena komunikace od Lipové směrem na Haluzice, která zasahuje do bezpečnostního okruhu 1200 metrů od epicentra druhého výbuchu.