Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se kloní k růstu platů vybraných státních úředníků o desetinu, jak navrhuje náměstek pro státní službu Josef Postránecký. Pro zvýšení platů o čtvrtinu, které je také jednou z variant, nevidí důvod. Sobotka to v neděli řekl po diskusním pořadu Partie televize Prima.

Úprava platů kvůli novému služebnímu zákonu by se měla týkat více než 61 000 úředníků, kteří nyní průměrně berou 29 172 korun.

Varianty zvýšení platů vybraných zaměstnanců státní správy

Níže jsou uvedeny hodnoty možného zvýšení platu, roční náklady takového zvýšení pro státní rozpočet a výše průměrného platu úředníka.

5 procent: 1,3 miliardy Kč, 30 631 Kč

10 procent: 2,6 miliardy Kč, 32 089 Kč

15 procent: 3,9 miliardy Kč, 33 100 Kč

25 procent: 6,5 miliardy Kč, 35 700 Kč

Zdroj: MPSV, ČT

Zvýšení platů o čtvrtinu preferují odbory. "Je potřeba s odbory jednat, ale současně vnímat reálnou situaci státního rozpočtu," řekl premiér. Platy jedné kategorie veřejného sektoru by se neměly příliš odtrhnout od platů ostatních zaměstnanců. "Pro nějaké dramatické zvyšování v příštím roce nevidím důvod," dodal Sobotka, podle nějž je potřeba navázat odměňování za výkon.

Postránecký řekl České televizi, že růst platů vybraných úředníků by viděl kolem 10 procent. Zvýšení je podle něj účelné, protože povinnosti zaměstnanců státní správy podle nového služebního zákona převyšují jejich práva. Připustil ale, že bude záležet na státním rozpočtu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle České televize zpracovalo čtyři varianty, jak by mohly v souvislosti s novým služebním zákonem platy vybraných úředníků stoupnout. Růst o pět procent by vyžadoval ročně navíc ze státního rozpočtu 1,3 miliardy korun, zvýšení o 10 procent by znamenalo dodatečné náklady 2,6 miliardy korun. Platy by mohly stoupnout také o 15 procent a stálo by to 3,9 miliardy korun ročně, případně o čtvrtinu s náklady 6,5 miliardy korun.

Podle sobotní Mladé fronty Dnes (MfD) preferuje také MPSV spíše varianty s vyššími náklady. "Lidé, kteří budou pod státní službou, budou mít řadu omezení, a proto je k úvaze, zda jim plošně tarify navýšit," řekla deníku ministryně Michaela Marksová-Tominová (ČSSD). Úředníci podléhající služebnímu zákonu budou muset mimo jiné respektovat pokyn odjet na služební cestu či přeložení do jiného města, zachovávat věrnost České republice nebo mlčenlivost o pracovních věcech. Podle deníku také nesmějí být v politické straně ani v řídících a kontrolních orgánech firem.