Senát ve středu podle očekávání schválil novelu služebního zákona. Přijal ji beze změn v podobě, na které se ve sněmovně dohodla vládní koalice s pravicovou opozicí. Norma tak počítá se zavedením politických ministerských náměstků, kvůli nimž chce novelu vetovat a případně i napadnout u Ústavního soudu prezident Miloš Zeman.

Senátoři normu schválili 47 hlasy ze 71 přítomných po zhruba dvouhodinové rozpravě, v níž zaznívaly zejména výtky k obsahu novely a způsobu jejího přijetí. Například Tomáš Jirsa (ODS) označil zákon za katastrofu a poznamenal, že jeho zavedením "zabetonujeme a zakonzervujeme byrokracii".

Bývalá ústavní soudkyně a senátorka za SZ Eliška Wagnerová uvedla, že proces schvalování novely, jejíž výsledná podoba vznikala dohadováním sněmovních frakcí, je nestandardní. Obsah novely ale podle ní neústavní není, neboť političtí náměstci i úředníci jsou v západoevropských zemích naprosto běžní. "Je to špatně přijímaný zákon, ale my ho prostě potřebujeme," dodala.

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák za tvůrce novely uvedl, že přinese jasná pravidla pro obsazování služebních míst ve státní správě a že vedoucí pracovníky bude možné odvolat jen ve vymezených důvodech. Zabrání se tak podle Sklenáka výměně úředníků na ministerstvech s příchodem nové vlády. Pokud to bude fungovat, na ministerstvo přijdou po volbách jen tři noví lidé – ministr a jeho dva političtí náměstci, podotkl Sklenák.

Zeman chystaným změnám ve služebním zákonu vytýká, že nepovedou k odpolitizování státní správy, ale k její zesílené politizaci. Ustanovení o politických náměstcích podle něho nesouvisí se služebním zákonem. Ústavní stížnost by v souladu se Zemanem ráda podala také skupina senátorů kolem předsedy Strany práv občanů Jana Veleby, potřebných 17 podpisů ale zatím nemají.

V zákoně podle dohod vládních ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL s pravicovou opozicí není Generální ředitelství státní služby. Většinu jeho pravomocí má převzít ministerstvo vnitra, kde bude zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu. Podle požadavku pravice se taky státní správa proti původnímu znění novely více otevře lidem z jiných sfér.