Senátní ústavně-právní výbor doporučil horní komoře schválit beze změn novely související se služebním zákonem. Předloha má mimo jiné zavést to, že lustrační zákon se bude vztahovat jen na místa vedoucích úředníků státní správy. Pravice už ve sněmovně neprosadila rozšíření, aby ani členy vlády nemohli být lidé spolupracující s někdejší komunistickou Státní bezpečností (StB).

Senát bude soubor novel projednávat na schůzi, která začne příští středu. Senátoři vládní KDU-ČSL přitom mají podle doporučení celostátního výboru strany prosadit opatření, která by zabránila bývalým konfidentům StB získat vládní křesla. Lidovci jsou ale v Senátu v menšině, většinu má ČSSD.

Takzvaný změnový zákon je nutný kvůli provedení služebního zákona, na kterém se dohodly vládní koalice a pravicová opozice. Změnový zákon dává do souladu se služebním zákonem na šest desítek dalších norem, hlavně zákony o různých státních úřadech. Upravuje třeba taky zákoník práce. V intencích služebního zákona v něm zruší smluvní platy.

Služební zákon už obě komory parlamentu schválily, vetoval ho ale prezident Miloš Zeman, který kritizuje úpravu takzvaných politických náměstků. Budou podle něho bez práce a jen pobírat plat. Zeman hrozí i případnou ústavní stížností. Sněmovna má o prezidentském vetu rozhodnout také příští týden.