Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pátek přes senátory řekl, že o účasti své firmy Uniles v tendru na těžbu ve státních lesích nevěděl. Podotkl, že Uniles je partnerem Lesů ČR už 20 let. "Náhodou jsem tu firmu koupil, ani jsem nevěděl, že tam mají nějakou soutěž," řekl.

Postěžoval si také, že se kvůli Unilesu stal terčem kritiky. "Myslím, že v České televizi nejsem oblíbený. Včera večer (ve středu) tam do mě zase kopali, jak už je tradicí, reportéři. Včera zase (ekonom Miroslav) Zámečník říkal: Skandální, Babišova firma se zúčastnila tendru na lesy a vyhrála s nejvyšší cenou," uvedl před senátory Babiš.

Firma Uniles z Babišovy skupiny Agrofert vyhrála před několika dny miliardový tendr Lesů České republiky na lesnické práce a prodej dřeva mezi lety 2015 a 2019. Uniles získal celkem 8 smluv z celkových 33. Celkem se soutěžilo o kontrakty pokrývající asi pětinu lesů podniku.

Ve čtvrtek vyhrála tendr další firma ze skupiny Agrofert. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s Babišem vlastněnou společností Navos novou smlouvu o podmínkách skladování obilí. Uvedl to tabletový týdeník Dotyk s odvoláním na správu rezerv. Správa rezerv byla podle Dotyku v minulosti kritizována za to, že smlouvy na ochraňování strategických zásob se soukromými firmami jsou pro stát často krajně nevýhodné. 

Výroky o Unilesu a České televizi padly v rozepři se senátory o novele pravidel územních rozpočtů a o tom, zda je český stát v rozkladu. Podle senátorů napříč stranami přinese novela obcím víc byrokracie.

Babiš jim řekl, že stát v rozkladu je, a proto jsou noví úředníci potřeba. Odmítl jako nárůst byrokracie to, že do státní správy má přijít 2800 nových úředníků. Spojil to se snahou dát státní věci do pořádku. "Stát je v rozkladu, musím vám to zopakovat. Finanční správa je v rozkladu," tvrdil Babiš.

Senátor ODS Tomáš Jirsa namítl, že Česko prožívá nejlepší období ve své historii. "Prosperita vašich firem je toho důkazem," dodal Jirsa. "Jestli Agrofert funguje dobře a je to zásluha státu, o tom bych si dovolil pochybovat, ale dobře," oponoval ministr.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera ministrem obhajovanou novelu označil za "národní výborizaci" radnic. "Oni to přece s námi myslí dobře, protože oni jsou ti zachránci, kterých tady máme plnou republiku, pachatelé dobra, kteří lépe než my vědí, kde máme nakupovat, kdy máme nakupovat, co máme dělat, kdy máme dělat to, kdy máme dělat ono. Teď chtějí zakázat vodní dýmky, které kouří jenom kuřáci vodních dýmek. Zdá se vám to normální? To je, jako kdyby v bordelu zakázali soulož," dodal Kubera.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist