Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s nákupem zdravotnického zařízení ve Fakultní nemocnici Ostrava. Nemocnici v minulosti vedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podání trestního oznámení už dříve avizoval. Němeček a Babiš mají mezi sebou již delší dobu spory.

Trestní oznámení se týká nákupu zdravotnického přístroje CyberKnife, což je roboticky řízený ozařovací přístroj. "Podle dostupných zjištění se ceny obdobných přístrojů v roce 2009 pohybovaly od tří do šesti milionů dolarů, přičemž FN Ostrava tehdy zaplatila zhruba 10 milionů dolarů," uvedlo MF.

Úřad má tak podezření, že nebylo jednáno s péčí řádného hospodáře a mohlo dojít k porušení povinností při správě cizího majetku. Podle dřívějšího vyjádření ostravské nemocnice už policie podezření prověřovala a případ byl odložen.

MF podalo trestní oznámení proto, že prostředky na nákup přístroje byly převedeny ze zdrojů bývalého Fondu národního majetku (FNM) na základě usnesení vlády z roku 2009. "Prostředky bývalého FNM jsou spravovány ministerstvem financí, které je také právním nástupcem FNM a tím pádem vystupuje jako poškozená strana," uvedlo ministerstvo.

Babiš Němečka znovu zkritizoval za úniky peněz

Babiš také ve čtvrtek kritizoval ministerstvo zdravotnictví za úniky financí ve zdravotnickém systému. Podle něj by resort ministra Němečka měl dohlížet na kvalitu a dostupnost péče, resort financí by měl "mít větší slovo" v úhradách a financích. Babiš to řekl na sjezdu zdravotnických odborů. Zopakoval, že jeho hnutí ANO ale o resort zdravotnictví neusiluje. Němečka Babišův návrh překvapil. Řekl, že "skoro nevěří, že to tak mohl podat".

"Ministerstvo zdravotnictví nečinně přihlíží, místo aby řídilo své nemocnice," uvedl Babiš. Podle něj jsou nákupy přístrojů a materiálu netransparentní a předražené a vedení nemocnic si "navykla na podivný systém úhrad". Podotkl, že jednotlivé nemocnice dostávají od zdravotních pojišťoven za srovnatelné výkony jiné částky a nakupují zdravotnické prostředky přes zprostředkovatele. Platí jim pak vysoké provize místo toho, aby si zboží objednaly přímo od výrobce.

Netransparentnímu financování prý napomáhá nesrozumitelná úhradová vyhláška. "Ministři zdravotnictví jsou bývalí ředitelé nemocnic. Vědí, kam úhrady přihrát. Nelze se pak divit, že dopřejí své nemocnici vyšší příjmy," podotkl šéf resortu financí.

Podle Babiše má české zdravotnictví dobrou kvalitu, ale je dlouhodobě špatně vedeno. "Bez ohledu na to, kdo má ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí, by mělo mít ministerstvo financí větší slovo v úhradách, ministerstvo zdravotnictví by se mělo starat o dostupnost a kvalitu péče," uvedl Babiš.

Němeček řekl, že kroky k transparentnosti činí už od svého nástupu. Teď poslal do vlády zákon, který povinně uloží všem zdravotním pojišťovnám zveřejňovat dodatky, smluvní vztahy. Zatím to dělá jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, ostatní pojišťovny mají obavy, zda je to právně možné.

"Za těch několik měsíců jsme pro transparentnost v českém zdravotnictví udělali víc, než se tady udělalo za mnoho a mnoho posledních let. Ale samozřejmě nejde vše udělat ze dne na den," řekl Němeček a dodal, že plánuje ještě přehledný a férový systém financování za diagnózu DRG. "Byl bych velmi rád, abychom měli čas se těmto krokům věnovat a nemuseli reagovat na různé žabomyší války," prohlásil.

Dlouhodobý spor mezi ministrem zdravotnictví a Babišem se nedávno vyostřil kvůli případnému proplácení léčby kmenovými buňkami pro diabetiky, jimž hrozí amputace. Zprávu přinesla média, která vlastní Babišova firma Agrofert. Němeček tvrdil, že o něm lžou a chtějí ho poškodit.

Babiš zase ministrovi zdravotnictví doporučil nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu a kritizoval ho jako bývalého ředitele ostravské nemocnice za dřívější údajně předražené nákupy přístrojů.

Ve středu pak po návštěvě prezidenta Miloše Zemana oba ministři řekli, že spolu žádnou při nevedou a že jim jde oběma o transparentní hospodaření.