Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše při jednání o platech zákonodárců podrazil koalici, své poslance i opozici. Choval se absolutně populisticky, řekl Babiš v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT. Postup sociální demokracie v této záležitosti označil za neuvěřitelný. Sobotka pro ČTK kritiku odmítl, dostál prý své odpovědnosti. Naopak Babiš podle něj při hlasování ze Sněmovny utekl.

Babiš zopakoval svůj názor, že sociální demokracie nechtěla řešit zvyšování platů před komunálními volbami, protože se prý vždy chová podle voleb, a tak se věc začala řešit pozdě. Na koaliční radě 12. listopadu podle něj premiér uvedl, že si představuje růst platů ústavních činitelů v příštím roce mezi 3,5 a 26 procenty a pověřil předsedy koaličních klubů, aby to projednali s opozicí.

Sněmovní rozpočtový výbor se pak dohodl na růstu platů o 14,4 procenta. "A potom se stalo něco neuvěřitelného, protože 22. 11. zasedalo předsednictvo ČSSD, na kterém pan premiér navrhl, že to zvýšení je nepřijatelné, a stal se bojovníkem proti zvýšení platů, tudíž podrazil koalici, své poslance, opozici a choval se absolutně populisticky," uvedl Babiš. Postěžoval si také na to, že o tom jako koaliční partner nebyl informován.

Sobotka: Babiš při hlasování utekl

Sobotka Babišovo tvrzení popírá. Na všech jednáních o platech prý zastával názor, že mzdy ústavních činitelů nesmí růst rychleji než platy zaměstnanců veřejného sektoru. Sám pak hlasoval pro zhruba tříprocentní nárůst. "Andrej Babiš při hlasování ze Sněmovny utekl, takže veřejnost opět nezná jeho názor. Kdyby utekli všichni, tak jako pan Babiš, platy poslanců by vzrostly od nového roku o 26 procent. Poslanci ANO verbálně prosazovali další zmrazení platů. Každý si může udělat názor, co je větší populismus," napsal Sobotka ČTK.

"Jako premiér jsem dostál své odpovědnosti, od problému neutekl a prosadil spolu s poslanci ČSSD řešení, které je systémové a uměřené," dodal ministerský předseda.

Po dlouhých debatách se nakonec v pátek poslanci dohodli na tom, že by jim od ledna měly vzrůst platy zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora by se zvýšil o 1700 na 57 600 korun. V dalších letech mají platy zákonodárců dále stoupat. Platová předloha, která řeší i soudcovské platy, míří k posouzení do Senátu. Premiér Sobotka věří, že s normou nebude mít problém ani prezident Miloš Zeman.

Babiš dále uvedl, že jeho návrh, aby platy poslanců a senátorů do budoucna stanovovala vláda, byl recesí. Líbí se mu ale například švédský model, kde platy zákonodárců určuje nezávislá komise.

Šéf ANO si také znovu postěžoval na malou produktivitu sněmovních jednání. Na otázku, zda by se neměl vzdát poslaneckého mandátu, uvedl, že o tom uvažoval, ale poslanecký klub strany mu to prý zakázal. "Je to pocit marnosti, deprese, někdy i zoufalství," řekl k tomu, že poslanci ANO vyžadují jeho přítomnost ve sněmovně, i když je to proti jeho vůli.