Jednatele Moravské likérky obvinila policie z daňových úniků. Skončil ve vazbě. Případ podle České televize souvisí s takzvanou metanolovou aférou. Prý roky spolupracoval s údajným lihovým bossem Radkem Březinou.

Moravská likérka, která sídlí v Tlumačově na Zlínsku, podle kriminalistů nezdanila velké množství lihu. V minulých dnech policie ve firmě provedla razii. "Trestná činnost spočívala v obchodování s nezdaněným lihem pocházejícím od druhé organizované skupiny pachatelů kolem Radka Březiny," řekl ČT státní zástupce Petr Šereda.

Údajní aktéři takzvané lihové mafie v čele s podnikatelem Březinou stanou před olomouckým krajským soudem v příštím týdnu. Sedm obžalovaných podle policie připravilo stát při obchodech s nelegálním lihem o rekordních 6,7 miliardy korun na daních.

Soud kauzu spojil s další Březinovou obžalobou, ve které se od května zodpovídá ze skrytých zásob lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a Valašském Meziříčí. Celý spis zahrnující oba případy čítá 18 000 stran.

Krajský soud v Brně ve čtvrtek v odvolacím řízení potvrdil 4,5 roku vězení pro Petra Švábenského za prodej otráveného alkoholu. Po jeho vypití zemřel v roce 2012 v brněnské nemocnici pětapadesátiletý muž.

Metanolová aféra vypukla v září 2012. Na otravu po vypití jedovatého alkoholu zemřely desítky lidí.

Související