Odklad trestu lobbisty Romana Janouška podle pražského městského soudu nepřichází v úvahu, protože lobbista už nastoupil do vězení. Přerušení výkonu trestu může navrhnout věznice, v níž si Janoušek trest odpykává, sdělila mluvčí soudu Markéta Puci.

Proces, v němž se rozhoduje o přerušení výkonu trestu, je poměrně složitý a podle informací ČTK v případě Janouška ještě nezačal. Momentálně je umístěn ve Vazební věznici v Brně-Bohunicích.

Janoušek, kterému soudy uložily 4,5 roku odnětí svobody za to, že srazil ženu autem, nastoupil v úterý do brněnské věznice, v jejímž areálu je nemocnice. Předtím v pátek požádal pražský městský soud o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů. Lobbistův advokát Vít Široký už dříve uváděl, že klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku.

Soud se žádostí o odklad zabýval ve středu. Soudce Tomáš Kubovec došel k závěru, že o odkladu výkonu trestu už rozhodovat nemůže. Možné je pouze přerušení trestu. "Příslušná věznice může případně přerušení navrhnout příslušnému soudu," uvedla Puci s tím, že tímto příslušným soudem už nebude pražský městský soud, ale soud, v jehož obvodu bude Janoušek vykonávat trest.

Mluvčí bohunické věznice Dana Krejčířová odmítla k Janouškovi cokoli sdělit. Návrh na přerušení výkonu trestu může ošetřující vězeňský lékař podat vedení věznice s tím, že není schopen vězni poskytnout odpovídající zdravotní péči. Návrh pak zváží vedení věznice, a pokud s ním souhlasí, předá jej k dalšímu projednání do Prahy na odbor zdravotnictví generálního ředitelství Vězeňské služby ČR. Teprve jeho pracovníci rozhodují o tom, zda bude podán soudu návrh na přerušení výkonu trestu.

"V obecné rovině lze říci, že trest se přerušuje opravdu ve výjimečných případech, kdy je v podstatě vězeň ohrožen na životě," uvedla Krejčířová. Zdůraznila, že brněnská vězeňská nemocnice je moderní a zdravotní péči vězňům zajišťuje i ve spolupráci s většinou civilních nemocnic v Brně.

Opilý lobbista porazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil. Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku. Projevil také snahu napravit následky činu, když ženě vyplatil odškodné 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Související