Odsouzený Roman Janoušek, který si má odpykat 4,5 roku za sražení ženy autem, v úterý nastoupil do vězení. Informaci potvrdili mluvčí Vězeňské služby Hana Löffelmannová i Janouškův advokát Vít Široký.

"Klient uposlechl výzvy soudu a dnešního dne nastoupil do výkonu trestu odnětí svobody z rozsudku Vrchního soudu v Praze. Žádné další informace ke klientovi a k výkonu trestu nemám zmocnění podávat," napsal Široký.

Na základě soudní výzvy se měl lobbista do 16:00 dostavit do věznice Praha Ruzyně. Podle dvou zdrojů ČTK se však nachází v brněnské věznici.

V objektu brněnské věznice funguje vězeňská nemocnice s rehabilitačním, specializovaným a psychiatrickým pavilonem. Specializovaný pavilon se skládá z interního oddělení, infekčního oddělení, jednotky intermediální péče a oddělení následné lékařské péče. Podle webu Vězeňské služby je v nemocnici k dispozici celkem 175 lůžek. Druhá vězeňská nemocnice se nachází v pražské pankrácké věznici.

Janoušek si v pátek podal žádost o odklad nástupu do výkonu trestu, pražský městský soud se jí bude zabývat ve středu. Lobbista o odklad nástupu požádal v pátek. Jeho advokát Široký už dříve uváděl, že klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku.

Podle trestního řádu odloží předseda soudního senátu výkon trestu odnětí svobody na potřebnou dobu, jestliže "z lékařské zprávy o hospitalizaci odsouzeného v lůžkovém zdravotnickém zařízení nebo z jiných skutečností" vyplývá, že by výkon trestu ohrozil život nebo zdraví odsouzeného.

Opilý lobbista porazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil. Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku a že projevil snahu napravit následky činu, když ženě vyplatil odškodné 900 000 korun.

Související