Pražský vrchní soud v úterý zpřísnil trest lobbistovi Romanu Janouškovi. Za sražení ženy autem stráví čtyři a půl roku ve vězení. A navíc sedm let nesmí řídit. 

Soud zároveň neuznal námitky obžaloby, že by chtěl záměrně vraždit. 

Původně si měl Janoušek odsedět tři roky, úterní rozhodnutí soudu odmítl komentovat. Verdikt je pravomocný. 

"Zvolená sankce není zcela přiměřená, jeví se mírná ve vztahu k okolnostem, za jakých byla tato trestná činnost spáchána," uvedla k původně uloženému trestu předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová.

Za těžké ublížení na zdraví lobbistovi hrozilo až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že muž zatím nemá záznam v trestním rejstříku a projevil snahu napravit následky činu. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Polehčující okolností bylo také to, že řidičce zaplatil odškodné 900 tisíc korun. Podle znalců navíc nehrozí, že by trestnou činnost opakoval.

Státní zástupce Vlastimil Kraus navrhl až 10 let vězení za pokus o vraždu. Pokud by soud čin vyhodnotil jako těžké ublížení na zdraví, tak by požadoval sedmiletý trest. "Soud prvního stupně zcela nedůvodně přecenil dosavadní bezúhonnost obžalovaného a to, že uhradil způsobenou škodu. Ignoroval skutečnost, že jeho jednání se blížilo vraždě. Obdobné jednání se navíc neúměrně rozmáhá, a je na něj proto třeba reagovat i z hlediska generální prevence," prohlásil ve své závěrečné řeči.

Roman Janoušek (46):

Po gymnáziu pracoval jako číšník, v 90. letech vystudoval práva.

Později podnikal, především v paláci Blaník na Václavském náměstí, kde se pořádaly protidrogové přednášky. Tam se seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem. 

V roce 2012 MF Dnes zveřejnila odposlechy, které dokazují Janouškům vliv na obchody magistrátu.

Média o Janouškovi mluvila jako o jednom z takzvaných kmotrů s úzkými vztahy k pražské ODS.

Měl blízké vztahy k bývalému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi, spojován je i významnými lidmi české politiky a byznysu. 

Podle některých informací působil ve vedení řady společností spojovaných například s podezřelými zdravotnickými zakázkami. 

Při prošetřování aktivit jeho a podnikatele Iva Rittiga policisté přišli na činnost Jany Nagyové, nyní Nečasové, bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase (ODS).

Podle senátu se ale Janoušek nepokusil ženu zavraždit. "Pokud by chtěl vyvolat fatální následek, mohl zvolit mnohem vyšší rychlost. Pak by poškozené nebylo pomoci. Šlo mu primárně o to, aby se vyhnul kontaktu s poškozenou a dalšími osobami," konstatovala soudkyně.

Incident se stal v roce 2012, kdy opilý lobbista porazil v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu. Z místa srážky ujel.

Janoušek proti ženě, která ve Vyskočilově ulici bušila do kapoty jeho porsche, nejprve dvakrát popojel. Poté se na zelenou rozjel a ženu porazil, čímž jí způsobil otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici a kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít.

Ujíždějícího lobbistu policisté zastavili na Pankráci, v dechu měl přes dvě promile alkoholu. 

Lobbista se původně hájil tím, že řidičku v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrátil revizní znalecký posudek, podle nějž se žena nacházela před pravým předním světlem startujícího auta. V úterý u pražského vrchního soudu Janoušek zopakoval, že ženu nesrazil úmyslně. Myslel si prý, že na něj někdo nastražil past.

Pražský městský soud Janouška v dubnu shledal vinným z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Vedle tříletého trestu mu uložil i pětiletý zákaz řízení. Proti nepravomocnému verdiktu se odvolalo jak státní zastupitelství, tak i obžalovaný.

Spor o odposlechy

"Udělal jsem chybu, už dva roky se s tím snažím vypořádat, ale nejde mi to. Vrátit to nemůžu. Snažil jsem se minimalizovat škody, a to i v lidské rovině. Neudělal jsem to úmyslně, kdybych věděl, že jsem někomu ublížil, bezpochyby bych mu pomohl," řekl soudcům Janoušek.

Jeho advokát Vít Široký zkritizoval, že v soudním řízení byly využity policejní odposlechy lobbistova telefonu z jiné kauzy, které zachytily Janouškovy hovory z doby krátce po střetu. Podle právníka tento postup porušil právo jeho klienta na spravedlivý proces. Odposlechy Janouškovi přitížily, mimo jiné prokázaly, že o sražení ženy věděl.