Příbramští zastupitelé za ANO vyzvali ke složení mandátu svou kolegyni Jitku Stefanidesovou, která při pondělní volbě první místostarostky nepodpořila kandidátku ANO. Její chování bylo podle prohlášení zaslaného ČTK v rozporu s koaliční smlouvou a Stefanidesová vystavila příbramskou koalici ANO a TOP 09 nebezpečí chaosu, nebo dokonce neúspěchu. Zástupci ANO svou kolegyni zároveň obvinili z šíření nepravdivých tvrzení. Stefanidesová ČTK ve čtvrtek večer řekla, že se mandátu nevzdá.

Stefanidesová spolu s dalším zastupitelem ANO Vladimírem Dandou při volbě první místostarostky nehlasovala pro kandidátku ANO Alenu Ženíškovou, která byla nakonec zvolena jen díky podpoře mimo koalici. Čtvrteční výzva k rezignaci však míří pouze ke Stefanidesové.

Revoltující zastupitelka už dříve uvedla, že lídr ANO Jindřich Vařeka nerespektoval výsledky voleb. Ona i Danda se nedostali do městské rady, přestože Stefanidesová byla dvojkou na kandidátce ANO a Danda získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů po Vařekovi, navíc byl i kandidátem ANO na senátora. Složení městské rady nebylo podle Stefanidesové s ostatními konzultováno a ona byla postavena před hotovou věc.

Zastupitelé ANO se v prohlášení podepsaném Vařekou odvolávají na etický kodex hnutí, podle nějž se působení v komunální politice má vést s důrazem na odbornost a funkčnost, nikoliv kvůli moci. "Proto nechceme a nebudeme podporovat známé praktiky minulého vedení, to znamená za loajalitu rozdávat posty," uvedli.

Zástupci ANO se chtěli situací zabývat na schůzce, na kterou však podle nich Stefanidesová nedorazila. "Protože jsi se na schůzku nedostavila již poněkolikáté, společně jsme tedy došli k názoru, že nám tím zřetelně dáváš najevo, že již nemáš zájem s námi nadále spolupracovat," píše se ve výzvě.

ANO obsadilo v pětadvacetičlenném zastupitelstvu deset křesel, TOP 09 čtyři. Pokud by Stefanidesová opustila klub ANO a stala se nezařazenou zastupitelkou, měla by koalice už jen těsnou většinu hlasů. Nezařazeným zastupitelem je také bývalý starosta Pavel Pikrt, který po volbách vystoupil z ČSSD, na jejíž kandidátce se do zastupitelstva dostal. Na ustavujícím jednání podpořil koalici.

Související