ANO, Trojkoalice a KDU-ČSL se dohodly na rozdělení jednotlivých výborů na pražském magistrátu. Z opozičních stran by mohli mít funkci ve výboru jediní piráti. Ti by mohli dostat kontrolní výbor. "S piráty budeme znovu jednat. Počítáme s nimi i při řešení IT v Praze," řekla lídryně ANO Adriana Krnáčová.

Kontrolní výbor přitom většinou připadá nejsilnější opoziční straně. Tou je TOP 09, která skončila ve volbách druhá. Podle Krnáčové by ale kontrolní výbor mohli dostat právě piráti, kteří by o něj stáli. "Piráty upřednostňuji z osobních důvodů, v minulosti jsem s nimi už pracovala," řekla k tomu Krnáčová.

ANO, ČSSD a Trojkoalice budou mít v 65 členném zastupitelstvu těsnou většinu jen o jeden hlas. O podporu pirátů by proto budoucí koalice velmi stála. Ti ale několikrát avizovali, že chtějí zůstat v opozici a navíc nepodpoří vládu, kde bude ČSSD nebo ODS. 

Lídr pirátů v Praze Jakub Michálek přitom již dříve HN řekl, že budoucí koalice nemůže čekat, že když piráti dostanou kontrolní výbor, tak za to budou hlasovat jako "hlasovací stroj". "Žádný paušální bianko šek dávat nebudeme," dodal Michálek.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se