Hnutí Ostravak, které skončilo ve volbách v Ostravě třetí, slibovalo v kampani zásadní obměnu ve vedení města, kterému teď vládne ODS spolu s ČSSD. A zatímco to nejprve vypadalo, že koalici sestaví Ostravak s vítězným ANO a lidovci, jednání minulý týden zkrachovala.

Ostravak totiž podepsal s KSČM a dosud vládnoucí ČSSD memorandum, že se budou snažit domluvit. Lídr Ostravaka Lukáš Semerák ale tvrdí, že to neodporuje jeho heslům z předvolební kampaně. Vedení města by se totiž obměnilo.

"V jedenáctičlenné radě by měla současná opozice osm křesel – pět našich a tři komunistická. A dokonce bych řekl, že díky tomuto složení si ČSSD případný nepořádek, který udělala, sama uklidí, což si myslím, že je správné, ne?" říká Semerák v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Stále ale nezavrhuje variantu, že by se vrátil k jednacímu stolu s hnutím ANO. "My s tím určitě nemáme nejmenší problém. Je to varianta B," tvrdí.

Je vytvoření koalice s ČSSD a KSČM už definitivní?

Není definitivní. My jsme pouze podepsali memorandum, že se budeme snažit domluvit v tomto formátu. Podepsali jsme ho proto, že jsme chtěli zklidnit všeobecnou situaci, kdy každý každému tvrdil něco jiného.

Do konce tohoto týdne se pokusíme sepsat koaliční smlouvu. Ale samozřejmě, že pro nás je to spojenectví velmi obtížné. Připravujeme precizní koaliční smlouvu včetně bodů, jako je provedení forenzních auditů v městských firmách, budeme chtít závazky, že ČSSD bude akceptovat výsledky auditů včetně případných personálních důsledků. Audity budeme chtít zveřejnit... To znamená, že my jsme připraveni do toho spojenectví jít, ale za podmínek, že se změní přístup vedení města.

Co by se muselo stát, abyste koalici s ČSSD a KSČM nesestavili? Kdyby ČSSD odmítla zmíněné požadavky?

Předpokládáme, že komunisti s našimi požadavky problém mít nebudou, protože osm let seděli v opozici. A pokud ČSSD některý z těch bodů, které jsem zmínil, neakceptuje, tak se zvedneme. Pokud by měla ČSSD problém s provedením auditů nebo jejich zveřejňováním, pokud by měla problém s vyvozením odpovědnosti zodpovědných lidí, tak by to bylo skryté přiznání něčeho špatného.

My budeme chtít podepsat koaliční smlouvu všemi zastupiteli za ČSSD, ne jen třemi. Pokud by to nechtěli akceptovat, tak jednání ukončíme. Udělali jsme maximum, prošli jsme si tři dny mediálním peklem, a pokud by to vedlo k tomu, že ČSSD se odmítá reformovat a odmítá udělat kroky, které by jí měly pomoci k očištění v očích voličů, tak za nás je to jasné.

Ale s kým byste potom koalici vytvořili? Možností už přece moc není.

Vrátili bychom se asi k jednání s ANO, pokud by s námi chtělo jednat. A pokud bychom se ani s ANO nedomluvili, nebo by se ANO nedomluvilo s ČSSD, což by mimochodem bylo velmi zajímavé, tak potom by asi musely být nové volby. Ale podívejte, my jsme si s ANO podle mého soudu dveře úplně nezavřeli.

Ono to tak ale vypadá...

Já si to nemyslím. Do jednání s ANO se promítly dva faktory. Zaprvé, že oni jsou opravdu velmi nesourodí, ale zase díky tomu, že jsme se (s ČSSD a KSČM) domluvili na memorandu, tak je to docela semklo. A druhý moment je ten, že my jsme už podruhé vyhráli volby v centrálním městském obvodě, což byl obvod, kde se vytvořil odpor vůči ODS. A ANO první, co udělalo, bylo, že přišlo s návrhem koalice s ODS. Což pro nás byl červený hadr. Ještě navíc přisvícený ČSSD (se kterou se ANO domluvilo taky – pozn. red.). A od počátku jsme upozorňovali na to, že po vyhraných volbách neopustíme centrální městský obvod.

ROZLOŽENÍ SIL V OSTRAVĚ

ANO - 15 mandátů

ČSSD - 12 mandátů

OSTRAVAK - 10 mandátů

KSČM - 10 mandátů

KDU-ČSL - 4 mandáty

ODS - 4 mandáty

K vytvoření většiny je potřeba 28 mandátů

A proč nedáte na názory voličů, kteří koalici s ČSSD a KSČM odmítají? Vždyť se odpovídáte právě voličům.

To je trošku otázka. Vy říkáte, proč nedáte na názory voličů. Než jsme memorandum s ČSSD a KSČM podepsali, tak jsme svolali schůzi všech lidí, kteří za nás kandidovali ve všech městských obvodech. Bylo to řádově 200 až 300 lidí. A řekli jsme si, že dáme primárně na jejich názor, protože oni jsou dotazováni lidmi – proč, co a jak. A oni tu variantu akceptovali, protože byli znalí místních reálií.

Těžko zjistit, jaký je názor všech voličů. Zjišťovali jsme názor těch, kdo za nás kandidovali, a ti prostě řekli ano, tohle je řešení, které akceptujeme. Tvrdit, že názor voličů je opačný... Určitě ne všichni voliči jsou z toho nadšení, ale netvrdil bych, že všichni jsou naštvaní. Já prostě nevím, jaký je názor voličů.

A vám osobně komunisté nevadí?

Já vám to řeknu jinak. Já jsem byl vůči komunistům poměrně silně vyhraněný do doby před dvěma třemi lety, než jsem začal v zastupitelstvu městského obvodu potkávat členy KSČM, kteří pracovali v komisích, zastupitelstvu, a zjistil jsem, že to jsou normální lidi. Mám obrovský, řekl bych až nepřekonatelný problém s komunistickou ideologií, na druhou stranu se pohybujeme na komunálním hřišti v Ostravě, kde lidi zvolené za KSČM známe. A můžu říct, že tihle lidé mají pro obec daleko vyšší cenu než třeba členové ODS nebo TOP 09. To je prostě matrix.

S komunistickou ideologií mám tedy nepřekonatelný problém, ale co se týče spolupráce s lidmi zvolenými za KSČM v Ostravě, tak jsou opravdu normální, věcní, racionální a s nimi se spolupracuje dobře. Nikdy se nám nestalo, že by nám komunisti tahali do komunálu ideologii.

Role Ostravaka je při vyjednávání koalice klíčová. Proč jste si nedal jako podmínku vzniku vlády s ČSSD a komunisty, že budete primátorem?

Nám nejde o posty. Abych řekl pravdu: my jsme si mysleli, že podle výsledku voleb bude vymalováno. Že všude uděláme koalice s ANO, a kde bude potřeba, tak přizveme třetího, pan Macura bude primátor, protože ty volby vyhrál, já mu budu dělat náměstka a rozdělíme si místa pro lidi, kteří to umějí dělat, a nebude se o čem bavit. Problém ale nastal, když nám hnutí ANO oznámilo, že má první koalici s ODS a ČSSD a že my půjdeme do opozice, a to v obvodě, kde jsme vyhráli. Takže proč já ne primátor? Protože jsme nevyhráli volby, to je asi to hlavní.

No ale ANO volby vyhrálo a taky primátora mít nebude.

Ale vlastní chybou. Kdyby se nezačalo domlouvat s ČSSD a ODS proti nám, tak všechno mohlo být jinak. Na druhou stranu chci říct, že to třeba ještě dopadne jinak, uvidíme.

A nebylo by pro vás lepší jít do opozice?

Je to alternativa. Ale na druhou stranu se musíme vůči voličům tvářit seriózně. To znamená chovat se jako malé děcko a říct, že ANO nás urazilo, s komunisty nechceme, se socdem nechceme, budeme v opozici, tak to si myslím, že je trošku dětinské. Pokud to dopadne, my na sebe bereme obrovskou odpovědnost.

Jak říká jeden náš člen: přišli jsme o deset tisíc voličů, 15 tisíc jich musíme získat. Varianta B je, že se můžeme vrátit ke stolu s ANO, to v zásadě možné je a my s tím určitě nemáme nejmenší problém. A varianta C je opozice. My jsme v ní byli čtyři roky, vydržíme v ní čtyři roky další, ale přišlo by nám to škoda.

Já myslel tu opozici tak, že když jste v kampani slibovali změnu vládnoucí garnitury, že by možná bylo lepší jít do opozice, a neprotivit se tak svému programu...

Ale prosím vás, my se neprotivíme programu, zadržte, zadržte...

Tak svým výrokům.

Ani těm. V 11členné radě by měla současná opozice osm křesel – pět našich a tři komunistická. Oproti současnému vedení (v radě sedí ČSSD a ODS – pozn. red.) je to obrovská změna. To je jeden bod. A druhý – vy říkáte protivit se programu. Ale v něm byly trošku jiné věci – transparentní radnice, oprava městské nemocnice, více policistů do ulic. A přece tomu se neprotivíme. My získáváme takovou podporu, abychom byli schopni to splnit.

Když vyjdete v Ostravě na ulici, zastavují vás lidé a nadávají vám?

První reakce byly poměrně ostré, ale po vysvětlení jsou ty reakce naprosto v pohodě a obvykle to končí tím, že nám lidé drží palce. Až jsem tím příjemně překvapený, protože já z toho byl opravdu špatný a dva dny jsem nespal.

A vyčítají vám lidé spíš ČSSD, nebo komunisty?

Paradoxně spíš ČSSD. No jak kdo. Jsou samozřejmě zarytí antikomunisté, kterým to prostě nevysvětlíte, a někteří jsou zlí na ČSSD. Koneckonců hnutí ANO dělalo takovou kampaň-nekampaň, to bylo zamakáme, vysvětlíme. Kdežto my jsme se, speciálně já, ostře vymezili proti ČSSD. A samozřejmě že i pro nás není jednoduché s nimi spolupracovat. Ale opravdu ta spolupráce by byla v gardu, že by sice měli primátora, ale podotýkám, že primátor vykonává vůli rady. A v radě by byla převaha současných opozičních stran jednoznačná.

Vy jste v kampani současnou ostravskou vládu kritizoval. V čem se s ČSSD v programech rozcházíte?

Komunální programy jsou hodně podobné u všech. Například ale ČSSD chce plošný zákaz hazardu, my chceme účinnou regulaci. Myslím si, že mluvíme stejnou řečí, jen si to musíme naformulovat tak, aby to bylo přijatelné pro všechny. Shodli jsme se na tom, že se zastaví veškeré neprůhledné privatizační procesy, například v dopravním podniku. To je takový zajímavý moment, že na radnici vládne ČSSD s ODS a sociální demokraté u těchto lumpáren tvrdí, že to byla práce ODS. A my nemáme důvod tomu nevěřit. Akorát oni musí dokázat, že to tak bylo.

A ČSSD souhlasí s tím, že když audity dopadnou pro ni špatně, tak obětuje post primátora?

Já jsem tohle řekl panu Palyzovi (lídr ČSSD, kandidát na primátora – pozn. red.), řekl jsem mu, jestli platí zásada padni komu padni, a on řekl, že ano. Tak já řekl OK, dáme to do koaliční smlouvy. Ale vžijte se do naší pozice. My se ČSSD zeptáme na audity a oni řeknou ano. Zveřejníme je? Ano. Padni komu padni? Ano. Tak v tom okamžiku řeknete OK, tak to uděláme. A uvidíme, jestli to podepíšou. Ale těžko jim můžu říct, já vám nevěřím. Znova ovšem říkám, koalice definitivní není, protože my si tu koaliční smlouvu musíme hodně vyprecizovat.

Nám jde o to, s městem pohnout, a k tomu potřebujeme mít sílu v radě. Opakuju, my jsme s komunisty čtyři roky na městě spolupracovali. Já vím, že některá média to vnímají jako podvod na voličích, ale tato koalice má co do počtu daleko silnější mandát od voličů než případná trojkoalice s ANO a KDU-ČSL. A současná opozice by měla osm z 11 radních, takže ten rozdíl je markantní. A dokonce bych řekl, že díky tomuto složení si ČSSD případný nepořádek, který udělala, sama uklidí, což si myslím, že je správné, ne?

Kdyby ČSSD měla primátora, vy budete jeho náměstkem?

Tak daleko jsme se ještě nedostali. My jsme podepsali memorandum. Já samozřejmě poslouchám výroky o střetech zájmů a podobně. Já fakt nevím. Mně nejde o posty, já bych byl samozřejmě rád v radě, ale k tomu jsme se nedostali.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se