Představitelé pražské TOP 09 vydali ve středu prohlášení, že lze sestavit koalici demokratických stran bez účasti hnutí ANO. Zároveň oficiálně přiznali, že v rámci vyjednávání nabídli sociální demokracii post primátora.

Člen vyjednávacího týmu TOP 09 Václav Novotný je přesvědčen, že hnutí ANO je nejednotné "Nespojuje je nic jiného, než že byli nějakým způsobem vybráni na kandidátku," řekl HN Novotný.

TOP 09 skončila ve volbách v Praze druhá a získala šestnáct mandátů. Minulý týden ale ze strany nečekaně odešli po vzájemných sporech šéf pražské organizace Jiří Vávra a dosavadní primátor Tomáš Hudeček. A spolu s nimi i radní Eva Vorlíčková. "Dnes už jsme klub TOP 09 a nezávislých, ale ujasnili jsme si, že náš klub je šestnáctičlenný," říká k tomu.

Přinesla už jednání nějaký výsledek?

Usilujeme o to. Jednali jsme s ODS, ČSSD, Trojkoalicí i piráty. Zatím je to vágní, všichni jednají se všemi a zatím to podle mě nemá valný výsledek nikde. Neberu úplně vážně to, co se píše o shodě mezi ANO, ČSSD a Trojkoalicí. Myslím, že se teď všichni navzájem testují a zjišťují, jaké jsou podmínky.

Jaká je vaše vyjednávací pozice po odchodu Tomáše Hudečka?

Je dobrá od té chvíle, kdy jsme si ujasnili, že nás klub je šesnáctičlenný. V půlce minulého týdne jsme si úplně jistí nebyli, ale od té doby, kdy jsme si mezi sebou řekli v klubu, že jsme kandidovali všichni na jedné kandidátce, s jedním programem, že jsme si to společně odžili a odpracovali a že proti sobě jako lidé nic nemáme, tak máme relativně velkou sílu. Dnes už je to klub TOP 09 a nezávislých. A jsme připravení případně do svých řad přijmout i další, kteří se ve svých klubech necítí úplně dobře.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se