ANO, Trojkoalice a ČSSD se ve středu domluvily na počtu míst v radě. ANO dostane podle očekávání post primátora. Tím by měla být lídryně jejich kandidátky Adriana Krnáčová. ANO bude mít v jedenáctičlenné radě jako vítěz voleb nejvíc křesel - pět. Trojkoalice a ČSSD po třech. 

Strany se bavily také o rozdělení oblastí na magistrátu. "O agendách jsme mluvili, ale není to zatím jisté. Musíme to nejdřív probrat na svých zastupitelských klubech," řekla HN Jana Plamínková z Trojkoalice. Už dříve avizovala, že by měla zájem o životní prostředí, územní plánování, školství nebo kulturu. 

Prozradit rozdělení postů nechtěl ani lídr ČSSD Miloslav Ludvík. "I nadále ale platí, že preferujeme například sociální věci a dopravu," řekl Ludvík HN.

V pondělí se strany dohodly také na programových prioritách, které by byly základem pro společné programové prohlášení. Vyjednávací týmy s nimi do středy seznamovaly své kluby. "Dnes jsme dolaďovali ještě věci z pondělí a projednávali připomínky jednotlivých klubů," upřesnila Plamínková. Podle ní není nic, v čem by byl zásadní rozpor.

ANO, ČSSD a Trojkoalice se shodly na stavbě metra D, rozvoji tramvajových tratí, spojení tramvají Vinohrad s hlavním nádražím nebo na prodloužení víkendového provozu metra. Minimálně na dva roky by také mělo zlevnit jízdné. Po tu dobu by jízdné stálo deset korun denně. Roční tramvajenka by tak místo 4 750 korun vyšla na 3650 korun.

Ačkoliv jednání mezi třemi stranami pokračují, nevzdává se ani TOP 09 a začala vyjednávat o vlastní městské vládě.

"TOP 09 je nadále přesvědčena, že v Praze lze sestavit koalici demokratických stran bez účasti hnutí ANO," píše se ve společném prohlášení představitelů pražské TOP 09 Marka Ženíška, Jiřího Nouzy a Václava Novotného.

Kdyby dosud vládnoucí TOP 09 koalici sestavila, klidně by se vzdala funkce primátora. "Pevně věříme, že ČSSD zváží naši nabídku obsadit post pražského primátora," stojí také v prohlášení.

Primátorský řetěz by tak Tomáš Hudeček předal zřejmě lídrovi ČSSD Miloslavu Ludvíkovi. "No tak jako různé nabídky zazněly, ale teď vyjednává vítěz voleb a tam jsme poměrně daleko," tvrdí Ludvík.

Ve volbách uspělo ANO se 17 mandáty, TOP 09 se 16, Trojkoalice, ČSSD a ODS s osmi, KSČM a piráti se čtyřmi.

Jelikož TOP 09 odmítá koalici s ANO i KSČM, jejími potenciálními partnery tak jsou ODS, Trojkoalice, ČSSD a piráti.

ODS koalici s TOP 09 nevylučuje. "My se pochopitelně s topkou bavíme. Během středy nebo čtvrtka se naše vyjednávací týmy opět sejdou a uvidíme," řekl HN šéf pražských občanských demokratů Filip Humplík. Na doplňující dotaz, zda tedy koalici nevylučuje, odpověděl, že "určitě ne".

Vadí mu ale, že by se primátorem měl stát člověk z ČSSD. "To je pro nás v tuto chvíli nepřijatelné. Nic proti sociální demokracii, ale byli až pátí na pásce," připomíná Humplík, že ČSSD skončila v pražských volbách až pátá, mimo jiné za ODS.

Trojkoalice by se spojení s TOP 09 nebránila. Lídr Petr Štěpánek ale, stejně jako lídr ČSSD, tvrdí, že prioritní je teď vyjednávání s vítězem. "Teď prostě jedná ANO, a jestli to nedojedná, tak bude jednat TOP 09 a my nejsme uzavření vůči ničemu," řekl v rozhovoru pro HN.

Například piráti ale už několikrát řekli, že by radši seděli v opozici. A to samé platí i teď. "Umíme si ale představit podporu menšinové rady TOP 09," řekl ve středu HN nově zvolený zastupitel Mikuláš Ferjenčík. "A stále platí, že nepůjdeme do rady a že nepodpoříme radu s účastí ODS, ČSSD nebo KSČM," dodal pirát.

I kdyby se ale TOP 09 domluvila jen s ČSSD, ODS a Trojkoalicí, měla by koalice v 65členném zastupitelstvu pohodlnou většinu 40 hlasů.

Související