Nižší ceny při nákupech přesně naváděné letecké munice by měla zajistit dohoda, kterou ve čtvrtek na okraj summitu NATO v Newportu ve Walesu podepsali ministři obrany několika států včetně České republiky.

České ministerstvo obrany by chtělo společně s partnery z dalších zemí koupit téměř 200 raket vzduch-země, které zatím chybějí ve výzbroji stíhaček Jas-39 Gripen.

"Je to typický příklad takzvané chytré obrany, kterou NATO prosazuje," řekl český ministr Martin Stropnický k dohodě, pod niž se podepsal společně s partnery z Dánska, Norska, Španělska, Portugalska a Řecka.

Poptávku po munici pro bojové letouny společně připraví ale až 16 členů aliance a plánují ji vysoutěžit přes alianční logistickou agenturu NSPA.

Česká republika letos prodloužila pronájem 14 gripenů od Švédska do roku 2027 s opcí na další dva roky. V letech 2015 až 2027 dá stát na financování nadzvukového letectva 21,4 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist