Nákupem nových minometů ráže 81 mm by se měli ve středu zabývat členové vlády. Armáda jim chce předložit zakázku za 80 milionů korun. Nové zbraně chce pořídit prostřednictvím alianční agentury NSPA, která podle vojáků bývá až o několik desítek procent levnější.

Součástí zakázky bude také výukový program pro obsluhy minometu, armáda navíc bude poptávat také zobrazovací a výpočetní jednotky pro velitele minometu, velitele čet a dělostřelecké pozorovatele.

Zakázka se bude týkat i speciálních obalů pro shoz minometu na nákladním padáku, logistickou výbavu a munici nutnou pro provedení vojskových zkoušek.

Česká armáda by se tak měla přiblížit k modernímu dělostřelectvu podle Bílé knihy, která navazuje na Vojenskou strategii České republiky a dlouhodobou vizi resortu ministerstva obrany.

Čeští vojáci v současnosti používají několik druhů minometů. Minomet Antos s ráží 60 milimetrů, který je určen pro výsadkové a speciální jednotky a který lze využívat i v týlu nepřítele. Armáda využívá také minomet vzor 82 s dvojnásobnou ráží, jehož bojová hmotnost je 187 kilogramů.

Největším minometem ve výzbroji české armády je samohybný 120milimetrový Pram. Ten má dostřel až osm kilometrů a využit může být kromě umlčení živé síly protivníka také k ničení protitankových prostředků, lehce pancéřovaných cílů a také k boření lehkých polních úkrytů.