Slovenská a česká armáda připravují společné cvičení, do kterého se letos na podzim ve vojenských výcvikových prostorech na Slovensku zapojí 1300 vojáků.

Podle slovenského ministerstva obrany si vojáci procvičí plnění úkolů kolektivní obrany vyplývající z členství v Severoatlantické alianci. Konání cvičení potvrdil i mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

Uspořádání cvičení vychází z dřívější dohody ministrů obrany obou států bývalé federace. Martin Stropnický a jeho slovenský kolega Martin Glváč na společném zasedání vlád Česka a Slovenska letos v dubnu rovněž podepsali protokol o společných cvičeních elitních útvarů české a slovenské armády.

"Cvičení je pro vojáky výbornou příležitostí pro to, aby si vzájemně procvičili sladění svých dovedností. Armády musí umět spolupracovat, protože konflikty neznají hranice," uvedl Glváč. V úvahu podle něj přichází i účast dalších států na cvičení.

Cvičení se uskuteční v Kamenici nad Cirochou na východě země – v blízkosti hranic s Ukrajinou – a ve vojenském výcvikovém prostoru v Lešti na středním Slovensku, který loni hostil největší logistické cvičení NATO a spřátelených států za posledních zhruba deset let.

Cílem simulované vojenské operace bude prověřit jednotky při plánování a vedení zásahu v rámci kolektivní obrany v případě, že by byl napaden některý z členských států NATO.

Čeští i slovenští vojáci si společně procvičí vedení operace v zastavěném území, přesuny během bojové operace nebo ochranu vlastních jednotek.

Do budoucna se podle slovenského ministerstva obrany počítá se společnými cvičeními armád zemí visegrádské čtyřky (V4), která by se od příštího roku měla konat každý rok.

Česká republika, Slovensko spolu s dalšími státy V4, Maďarskem a Polskem, také plánují vytvořit do roku 2016 společné vojenské uskupení o síle tří až čtyř tisíc vojáků.