Sněmovna by měla podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) uvést, že Česko pokládá členství v Severoatlantické alianci za základní pilíř své bezpečnostní politiky a je připraveno plnit všechny své závazky.

Stropnický to navrhl při středečním jednání poslanců v reakci na předešlou kritiku zejména pravicové opozice kvůli jeho údajným výrokům o tom, že Česko nepodporuje umístění vojsk NATO na svém území.

O zařazení bodu požádal sám Stropnický. Už předtím popřel, že by takový výrok řekl.

V deklaraci, jak ji navrhl Stropnický, by sněmovna taky uvedla, že Česko je pevným, spolehlivým a aktivním článkem Severoatlantické aliance.

Poslanci by měli hlasovat i o návrhu předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, že sněmovna je připravena v případě potřeby schválit umístění spojeneckých vojsk NATO v Česku.

Marek Ženíšek (TOP 09 a Starostové) zase chce, aby Poslanecká sněmovna prohlásila, že je připravena podpořit kroky NATO a plnit své závazky včetně vytvoření podmínek pro případné společné akce vojsk a jejich umístění na českém území.

Sobotka: Takové výroky jsou nešťastné

Ministr poslancům řekl, že s jeho výroky ohledně stálého pobytu aliančních jednotek, jak je zveřejnila agentura Reuters, bylo v titulku zprávy manipulováno.

Na dotaz v rozhovoru, jenž se týkal plánů NATO na posílení vojenské přítomnosti ve východoevropských členských státech v reakci na krizi na Ukrajině, odpověděl, že pro určitou nezanedbatelnou část obyvatel by mohl být stálý pobyt kvůli historickým zkušenostem s okupací vojsk Varšavské smlouvy problém.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou takové výroky nešťastné, poškozují pověst Česka v zahraničí a byly využity ruskou propagandou.

Sobotka se chce ve středu se Stropnickým ve sněmovně potkat a věc si vysvětlit. Premiér ale novinářům řekl, že tyto výroky nejsou věc, za kterou by měl být Stropnický odvolán.

Pravicová opozice ale o zkreslení rozhovoru pochybovala. Popudilo ji, že koaliční ČSSD a ANO širší debatu o Stropnického výrocích nepřipustily. Poslanci TOP 09 a Starostů jednání dolní komory obstruovali.