Čtyři gripeny a 300 vojáků nabízí Česká republika k zesílení ochrany zemí Severoatlantické aliance (NATO) kvůli ukrajinské krizi. Ve čtvrtek to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Náčelník generálního štábu Petr Pavel k nabídce ještě přidal 300 chemických specialistů. Jejich nasazení v Pobaltí, Polsku nebo Rumunsku by podle něj stálo zhruba 200 milionů korun za měsíc.

"Pokud o to NATO požádá, jsme připraveni poskytnout čtyři gripeny k zesílení ochrany vzdušného prostoru Pobaltí nebo polsko-ukrajinské hranice a 300 našich vojáků, kteří jsou vyčleněni do Sil rychlé reakce NATO," sdělil ministr obrany Stropnický.

O připravenosti českých gripenů k případné ochraně států blízkých Ukrajině hovořil Stropnický už na konci března v Otázkách Václava Moravce. 

Okamžité posílení obrany aliančních zemí oznámil ve středu v Bruselu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Slíbil například více letadel při hlídkování v Pobaltí a lodě v Baltském moři, východním Středomoří i jinde podle potřeby.

NATO udává, že Rusko umístilo u hranic s Ukrajinou desítky tisíc vojáků. Rasmussen Moskvu vyzval, aby přestala destabilizovat Ukrajinu a distancovala se od podpory proruských separatistů. Posílení ochrany východních členů NATO má podle něj demonstrovat sílu alianční solidarity.

Třeba Německo podle agentury DPA prozatím přispěje k ochraně východních členů NATO vojenskou zásobovací lodí a vysláním až šesti stíhaček Eurofighter. "Budeme mít více letadel ve vzduchu, více lodí na vodě a budeme více připraveni na zemi," prohlásil generální tajemník NATO.

Aliance podle něj posílí svou připravenost i výcvik a prověří a aktualizuje své obranné plány. Ve středu dohodnutá opatření začne uskutečňovat okamžitě a další kroky mají v případě potřeby následovat v příštích týdnech a měsících.