Už mnoho politiků ve světě odhalilo svou homosexualitu, Česko je ale v tomto ohledu konzervativní. Na debatu o gayích v politice, která probíhala během festivalu Prague Pride, například nepřišel žádný.

Mezi těmi několika málo, kteří se "vyoutovali" neboli přiznali svou orientaci, byl například tehdejší ministr dopravy Gustav Slamečka. A kromě něj se rozhodl o své homosexualitě otevřeně promluvit i zastupitel ČSSD v Praze 4 Petr Horálek.

Svým spolustraníkům to oznámil, když se ucházel o post předsedy strany v dané městské části, kterým se poté stal. "Chtěl jsem mít jistotu, že někdo nebude později litovat, že mi ten hlas vhodil a já přitom zatajil svou orientaci," říká v rozhovoru pro IHNED.cz.

Kdy jste veřejnosti oznámil, že jste gay?

Tiskovou zprávu jsem nikdy nevydával. Jestli se ptáte, jak jsem to oznámil uvnitř ČSSD, tak klíčový okamžik přišel, když jsem v roce 2009 po šesti letech vztahu uzavřel s přítelem registrované partnerství. Hnulo se to ve mně a na naší členské schůzi jsem současně oslavil narozeniny i registrované partnerství.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se