Sobotní duhový průvod je považován za vyvrcholení festivalu Prague Pride, který v hlavním městě probíhá od pondělí. Během celého týdne se konaly besedy, divadelní představení, procházky po městě i běžecké prohlídky Prahy.

Tradičně nejvíc lidí se ale účastnilo právě průvodu, který vyrazil v sobotu odpoledne ze spodní části Václavského náměstí. Loni se do duhového pochodu zapojilo 15 tisíc lidí, letos jich organizátoři napočítali okolo 20 tisíc.

Podle průzkumu pořadatelů téměř polovinu návštěvníků festivalu tvoří gayové, necelou pětinu pak lesby. Pětinu představují heterosexuální ženy a desetinu pak heterosexuální muži.

Na průvod se účastníci chystali už od rána. Na tělo si malovali duhové barvy a zdobili alegorické vozy, které jsou tradiční součástí průvodu.

Ve 13 hodin se shromáždili v ulici Na Příkopě, průvod ale vyrazil až o hodinu později. Prošel náměstím Republiky i Staroměstským náměstím, pokračoval Pařížskou ulicí, přes Čechův most a po schodech se dostal na Letnou.

V rozlehlém parku se uskutečnilo několik koncertů. Na jednom z pódií se pouštěla taneční hudba, na dalším hrály kapely. Účastníci se nevěnovali ale jen poslechu a tanci. Mohli se třeba připojit k petici za přijetí novely, která by registrovaným partnerům umožňovala adoptovat vlastní dítě svého protějšku. Podepsat mohli také petici, která odsuzuje zákon proti propagaci homosexuality v Rusku.

Podpisovou akci zahájil profesor Martin C. Putna. Ten také vyzval prezidenta Miloše Zemana, předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou, předsedu Senátu Milana Štěcha a další zákonodárce, aby zaujali stanovisko k aktuálnímu dění v Rusku.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se