Sobotní duhový průvod je považován za vyvrcholení festivalu Prague Pride, který v hlavním městě probíhá od pondělí. Během celého týdne se konaly besedy, divadelní představení, procházky po městě i běžecké prohlídky Prahy.

Tradičně nejvíc lidí se ale účastnilo právě průvodu, který vyrazil v sobotu odpoledne ze spodní části Václavského náměstí. Loni se do duhového pochodu zapojilo 15 tisíc lidí, letos jich organizátoři napočítali okolo 20 tisíc.

Podle průzkumu pořadatelů téměř polovinu návštěvníků festivalu tvoří gayové, necelou pětinu pak lesby. Pětinu představují heterosexuální ženy a desetinu pak heterosexuální muži.

Na průvod se účastníci chystali už od rána. Na tělo si malovali duhové barvy a zdobili alegorické vozy, které jsou tradiční součástí průvodu.

Ve 13 hodin se shromáždili v ulici Na Příkopě, průvod ale vyrazil až o hodinu později. Prošel náměstím Republiky i Staroměstským náměstím, pokračoval Pařížskou ulicí, přes Čechův most a po schodech se dostal na Letnou.

V rozlehlém parku se uskutečnilo několik koncertů. Na jednom z pódií se pouštěla taneční hudba, na dalším hrály kapely. Účastníci se nevěnovali ale jen poslechu a tanci. Mohli se třeba připojit k petici za přijetí novely, která by registrovaným partnerům umožňovala adoptovat vlastní dítě svého protějšku. Podepsat mohli také petici, která odsuzuje zákon proti propagaci homosexuality v Rusku.

Podpisovou akci zahájil profesor Martin C. Putna. Ten také vyzval prezidenta Miloše Zemana, předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou, předsedu Senátu Milana Štěcha a další zákonodárce, aby zaujali stanovisko k aktuálnímu dění v Rusku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.