Exprezident Václav Klaus a jeho kancléř Petr Hájek si v minulosti nikdy neodpustili kritiku festivalu Prague Pride. Hovořili o homosexualismu a gaye označovali za deviantní spoluobčany. Hájek se loni dokonce osobně připojil k demonstrantům.

Po změně hlavy státu a jeho týmu se ale přístup k festivalu sexuálních menšin změnil.

"Můj názor je neutrální. Já nejsem příznivcem těchto akcí, ale samozřejmě vzhledem ke svému věku jsem i relativně tolerantní. Že bych to vyznával a propagoval, to v žádném případě, ale že bych tam šel proti tomu bojovat s bodákem, to taky ne. Kategorický jako Petr Hájek nebudu," řekl serveru IHNED.cz prezidentův nejbližší spolupracovník Vratislav Mynář.

Sám Zeman akci nepodpořil ani nezkritizoval. "Pan prezident se nebude k pochodu Prague Pride v tuto chvíli vyjadřovat," sdělila jeho mluvčí Hana Burianová.

Zeman se o akci zmiňoval pouze na jaře, když odmítal udělit titul profesorovi Martinu Putnovi. Tehdy ale nekritizoval celou akci, nýbrž pouze transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", který Putna nesl v průvodu.

V roce 2012 se Zeman dokonce zúčastnil diskuse vybraných prezidentských kandidátů, kterou organizovalo právě sdružení Prague Pride.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se