Na filmech českého režiséra Karla Zemana Cesta do pravěku nebo Vynález zkázy vyrůstala generace dnešních otců nejen v Československu, ale také třeba v Japonsku. Právě tam se vydali čeští dokumentaristé, aby natočili rozhovory se známými japonskými tvůrci do připravovaného filmu o klasikovi animace. Chtějí také navštívit oscarového režiséra Michela Gondryho ve Francii či George Lucase v Hollywoodu.

K myšlence natočit celovečerní dokument o českém filmovém mágovi přivedla Ondřeje Beránka shoda náhod. Před dvěma lety se podílel na otevření Muzea Karla Zemana u Karlova mostu. Zemanova dcera Ludmila tehdy poskytla spoustu materiálů, které autory muzea inspirovaly k natočení snímku mapujícího celoživotní dílo Karla Zemana.

"Protože to byl geniální člověk a na světový úspěch jeho filmů se trošku pozapomnělo, chtěli jsme jej připomenout a ukázat Čechům, že máme být na koho hrdí,“ sdělil své pohnutky Ondřej Beránek.

V koprodukci s Kamilou Zlatuškovou z České televize tak vzniká snímek, který se veřejnosti představí společně s dalším Zemanovým zrekonstruovaným filmem Vynález zkázy příští rok na světové výstavě Expo v Miláně. Jak se dokumentaristům zatím daří, sdělil před několika dny v rozhovoru producent připravovaného filmu Ondřej Beránek.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se