Ani skoro půl roku poté, co zákon o registru smluv prošel ve sněmovně prvním čtením, není jasné, jak bude nakonec vypadat. Neustále totiž někdo přichází s návrhy na jeho zmírnění.

Aktuálně plánuje registr, který by nutil stát, kraje, obce a jejich firmy dávat všechny smlouvy na internet, upravit přímo vláda.

Například z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyškrtne některé firmy. Mají to být společnosti, kde má stát nižší než stoprocentní majetkovou účast, tedy například ČEZ.

Autor registru a poslanec Jan Farský (TOP 09 - Starostové) nicméně věří, že zákon se podaří projednat na schůzi sněmovny v červenci. "Otázkou je, v jaké síle a v jakém znění. Zákon zatím nedokázal odhalit žádnou smlouvu, ale politiků svlékl donaha už několik," naráží Farský v rozhovoru pro IHNED.cz na poslance, kteří registr označují za potřebný, ale jeho přijetí brání.

V jaké fázi se teď registr smluv nachází?

Dokud nebude na stole návrh od vlády, nebude se z rozhodnutí koalice zákon dál projednávat. Tak jsem napsal dopis panu premiérovi, aby se vláda tedy zapojila do přípravy pozměňovacího návrhu, když zákon o registru smluv chce, ale přitom můj návrh se ministerstvům nelíbí. Zatím bez reakce. Zdržuje to, unavuje to, oddaluje to schválení, ale přijetí zákona to nezabrání.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.