Ani skoro půl roku poté, co zákon o registru smluv prošel ve sněmovně prvním čtením, není jasné, jak bude nakonec vypadat. Neustále totiž někdo přichází s návrhy na jeho zmírnění.

Aktuálně plánuje registr, který by nutil stát, kraje, obce a jejich firmy dávat všechny smlouvy na internet, upravit přímo vláda.

Například z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyškrtne některé firmy. Mají to být společnosti, kde má stát nižší než stoprocentní majetkovou účast, tedy například ČEZ.

Autor registru a poslanec Jan Farský (TOP 09 - Starostové) nicméně věří, že zákon se podaří projednat na schůzi sněmovny v červenci. "Otázkou je, v jaké síle a v jakém znění. Zákon zatím nedokázal odhalit žádnou smlouvu, ale politiků svlékl donaha už několik," naráží Farský v rozhovoru pro IHNED.cz na poslance, kteří registr označují za potřebný, ale jeho přijetí brání.

V jaké fázi se teď registr smluv nachází?

Dokud nebude na stole návrh od vlády, nebude se z rozhodnutí koalice zákon dál projednávat. Tak jsem napsal dopis panu premiérovi, aby se vláda tedy zapojila do přípravy pozměňovacího návrhu, když zákon o registru smluv chce, ale přitom můj návrh se ministerstvům nelíbí. Zatím bez reakce. Zdržuje to, unavuje to, oddaluje to schválení, ale přijetí zákona to nezabrání.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.