Dosavadní náměstek policejního prezidia Tomáš Tuhý je novým policejním prezidentem, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ho do funkce ustanovil v sobotu. Chovanec to v neděli řekl v České televizi. Uvedl také, že chce pro příští rok získat pro policii 1,8 miliardy navíc na platy policistů, aby jejich reálné mzdy dosáhly na úroveň roku 2010.

Už před víkendem dal Chovanec najevo, že se bude při výběru šéfa policie řídit jednoznačným stanoviskem odborné komise, která doporučila Tuhého. Křeslo policejního šéfa bylo volné od března, kdy Chovanec potvrdil platnost odvolání Martina Červíčka. Tuhý byl dosud pověřen vedením sboru. "Česká policie potřebuje stabilitu, potřebuje jasné vedení, jasnou hlavu a od soboty ji má," uvedl ministr.

Křeslo policejního šéfa bylo volné poté, co Chovanec potvrdil platnost odvolání Červíčka. Jeho jmenování zrušil v lednu tehdejší ministr vnitra v demisi Martin Pecina, což ukončilo 36 dní trvající dvojvládí v čele policie. Červíček proti rozhodnutí podal rozklad, který ministerská komise zamítla.

Bývalý ministr vnitra Jan Kubice podle komise v roce 2012 po odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho v rozporu se zákonem nejdřív odvolal Červíčka z pozice náměstka a pak ho jmenoval šéfem policie. Červíčka měl přitom z pozice náměstka podle rozkazu Lessyho odvolat policejní náměstek Pavel Osvald.

Chovanec oslovil v nabídkovém řízení na nového policejního prezidenta dvacet lidí, kromě policie byli z hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby nebo Generální inspekce bezpečnostních sborů. Tuhý se přihlásil se svým projektem řízení policie. Dalším kandidátem byl podle médií náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík.

Chovanec v neděli řekl, že policie potřebuje mimo jiné jasně vymezit, co mají dělat jednotlivé celorepublikové útvary. Je podle něj také třeba, aby se zaměřila i na drobnou kriminalitu, která lidi obtěžuje. Neznamená to prý, že by policisté měli přestat stíhat i velké, třeba korupční trestné činy. Věří, že Tuhý je schopen tyto úkoly splnit. Jde podle něj o zkušeného policistu, který je u sboru přes 20 let. Ocenil rovněž, že nový policejní prezident není "ranař, ale diplomat". "Myslím, že takového člověka policie potřebuje," uvedl.

V souvislosti s výběrem nového policejního prezidenta a nedávným odvoláním ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala vznikla podle Chovance hypotetická situace, kdy se mohlo stát, že Dohnal se automaticky stane novým policejním prezidentem. Kdyby prý ministryně spravedlnosti Helena Válková Dohnala odvolala tak, že by zrušila jeho místo a on zůstal v aktivní záloze, mohl nastat stav, kdy by se v souladu s určitými automatickými procedurálními postupy stal novým policejním prezidentem.

Nyní už podle Chovance takový vývoj není aktuální a Dohnal ho prý navíc ujistil o tom, že ani on sám by nic takového nechtěl. Dohnal chce nyní jen obhájit své jméno a na to má právo, řekl v ČT ministr vnitra. Válková jeho odvolání zdůvodnila problémy v hospodaření vězeňství a rozdílnými pohledy na vedení ředitelství věznic. Dohnal ale považuje rozhodnutí za bezdůvodné a nezákonné a chce proti němu právně bránit. Válkovou za její postup kritizovala i řada politiků.

Ministr také řekl, že kromě 900 milionů navíc na investice chce pro policii v příštím roce získat i o 1,8 miliardy korun víc na platy. Uvedl, že jde o kompenzaci toho, oč od roku 2010 policejní mzdy znehodnotila inflace. Je podle něj sice pravda, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) naopak navrhl seškrtat rozpočet resortu o tři miliardy, ale to je prý jen "první výkop" a vnitro se tomu bude intenzivně bránit.