Protikorupční policie na základě trestního oznámení vyšetřuje okolnosti týkající se miliardových zakázek na svoz odpadů v Praze a snahu města o akvizici Pražských služeb za stovky milionů.

Detektivové si vyžádali podklady týkající se rozhodnutí pražské rady z roku 2012 a začátku roku 2013. Zjistila to ČTK z dopisu adresovanému na magistrát.

Má jít o materiály, které připravoval a předkládal radě tehdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS). 

Už loni v létě v sídle Pražských služeb zasahoval jiný útvar policie, detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Policie se k tomu tehdy odmítla vyjádřit. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že si vyžádali smlouvy z let 2008 až 2010.

Praha má dlouhodobé problémy se zajištěním svozu odpadu. Původně měla uzavřenou desetiletou smlouvu s Pražskými službami, která skončila na konci roku 2011. Město chtělo vybrat nového dodavatele, ale tendr kvůli pochybnostem zrušilo. Od té doby spolupráci s Pražskými službami několikrát prodloužilo.

Naposledy loni na podzim získala firma roční zakázku za více než miliardu korun. Praha tehdy zakázku přidělila, i když dlouhodobě tvrdí, že hodlá vypsat otevřenou soutěž. Zastupitelé loni v listopadu už schválili vypsání čtyřletého tendru v hodnotě 4,4 miliardy korun bez DPH. Otevřené výběrové řízení ale dosud vypsáno nebylo.

Policie šetří i další zakázky

Detektivové se zajímají i o usnesení týkající se plánované akvizice Pražských služeb. Praha už několik let usiluje o odkup zhruba šestinového podílu, který v Pražských službách vlastní společnost Northward Holding Limited. Ta ji před časem koupila od skupiny Natland. Podle posledních informací by město mělo za akcie zaplatit kolem 700 až 800 milionů. Praha v Pražských službách nyní ovládá asi 77 procent akcií.

V úterý Praha navíc informovala o tom, že se protikorupční policie zabývá zastavením prací na problematickém tunelu Blanka. Policie vyšetřuje mimo jiné problematický IT projekt z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Od loňského roku jsou někteří pražští radní, včetně současného primátora Hudečka a exprimátora Bohuslava Svobody, stíháni v kauze Opencard.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist