Protikorupční policie začala vyšetřovat podzimní zastavení prací na pražském tunelovém komplexu Blanka. Detektivové se na konci minulého týdne na základě trestního oznámení obrátili na Prahu a požádali o materiály týkající se stavby.

Kauzu tunelu Blanka přitom už řeší i jiný elitní policejní útvar - pro odhalování organizovaného zločinu. Obě jednotky navíc podle vedení magistrátu postupují protichůdně.

Praha se kvůli tomuto rozporu obrátí na ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. V tuto chvíli by o tom měla rozhodovat rada města.

Pražská protikorupční policie podle vedení Prahy tvrdí, že mohl být porušen zákon tím, že se stavba Blanky zastavila. Podle českobudějovické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ale Praha pochybila, když podepisovala dodatky ke smlouvám se stavební firmou Metrostav, a pokračovala tak ve stavbě.

"Rada hlavního města Prahy nemůže vědět, jak má postupovat, aby dodržela péči řádného hospodáře, když dva policejní útvary přicházejí s naprosto odlišnými interpretacemi," prohlásil primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

"Kvůli nemožnosti učinit zodpovědné rozhodnutí v případě dostavby Blanky přitom hrozí riziko vzniku mnohasetmilionových škod. Na paní ministryni jsme se obrátili právě ve snaze zabránit vzniku tak rozsáhlé škody," dodal. Válková by podle něj měla vyvolat jednání s Nejvyšším státním zastupitelstvím.

"Rozhodně mi ta situace není lhostejná. Bylo by velice špatné, kdyby tady byla dvě stanoviska, která jdou proti sobě. Pokud dojdu k závěru, že se jedná o rozpor, budu pochopitelně iniciovat sladění stanoviska a jednání na úrovni Nejvyššího státního zastupitelství, bude-li to třeba," reagovala Válková.

Protikorupční policie informace o vyšetřování odmítla blíže komentovat. Detektivové si zatím pouze vyžádali materiály k problematickému tunelu.

Trestní oznámení přitom nemusí směřovat proti Praze. Stavbu totiž vloni v prosinci zastavila stavební firma Metrostav, která v průběhu soudu nechce případ komentovat.

Arbitráž Prahy a Metrostavu

Praha a Metrostav se kvůli problémům týkajícím se tunelu Blanka přou u rozhodčího soudu.

Metrostav v prosinci zastavil práce kvůli neproplaceným fakturám za 2,115 miliardy korun. Důvodem bylo i to, že Praha jako investor neschválila další postup prací, stavbaři tak podle Metrostavu nemohli ve stavbě pokračovat.

Město do arbitráže vstoupilo kvůli obavě, že jsou smlouvy s Metrostavem neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit.

Rozhodčí soud v lednu v prvním usnesení nařídil Metrostavu pokračovat v některých pracích zhruba za 50 milionů korun. Podle stavební firmy rozhodl i o tom, že jsou smlouvy platné. Praha to ale popírá. Náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) tvrdí, že platnost smluv budou soudci ještě řešit.

Termín otevření problematické stavby, která vyjde Prahu na více než 36 miliard korun, se několikrát posunul. Nyní primátor mluví o létě.

Metrostav ale už dřív uvedl, že obnovení a dokončení prací potrvá několik měsíců. Za dokončení Blanky musí Praha zaplatit ještě více než miliardu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist