Sněmovna ve středu vydala bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) k trestnímu stíhání. Policie ho stejně jako další radní viní v kauze městské karty Opencard.

Svoboda označil stíhání za nesmyslné a politické, s vydáním ale souhlasil.

Pro Svobodovo vydání hlasovalo 101 ze 175 přítomných poslanců, proti jich bylo 55. Dnes Sněmovna o policejní žádosti už jen rozhodovala, debata o ní byla uzavřena už v úterý.

Exprimátor stejně jako další radní čelí podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.

"Cítím se naprosto nesmyslně obviněn. Je to věc, kterou vnímám jako politické obvinění," prohlásil už v úterý Svoboda. Připomněl, že u začátku projektu Opencard nestál, radní rozhodovali o zakázce na základě řady posudků. Projekt vznikl za Svobodova předchůdce Pavla Béma (ODS). "Rozumím tomu, že budu vydán, souhlasím s tím, nemám s tím problém," řekl poslancům Svoboda, který dnes jako jediný z občanských demokratů hlasoval pro.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta po jednání mandátového a imunitního výboru uvedl, že policisté si za svými argumenty stojí. Výbor doporučil Svobodovo vydání těsně o jeden hlas.

Řada poslanců vyslovovala v úterní diskusi o Svobodově případu pochyby. Pro jeho vydání nakonec hlasovala většina poslanců hnutí ANO, KSČM a Úsvitu a zhruba polovina z přítomných sociálních demokratů.

V tomto volebním období už poslanecká sněmovna vydala poslance za hnutí ANO Bronislava Schwarze. Někdejší policista je souzen pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.