Na nadcházejícím regionálním sněmu už nebude dosavadní předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda obhajovat svoji funkci. Místo toho chce kandidovat do celostranického vedení.

Místo sebe na předsedu pražských občanských demokratů navrhuje Filipa Humplíka, místopředsedu místního sdružení ODS Radlice a spolumajitele agentury Konektor. Tato agentura připravovala pražské ODS ve sněmovních volbách kampaň. Svobodovi spolustraníci jsou z jeho kroku překvapeni.

"Proces, který jsem v pražské ODS nastartoval, musí pokračovat," řekl Svoboda. Zda bude kandidovat na místopředsednickou funkci, nechtěl komentovat. Rozhodne o tom podle něj regionální sněm, který se uskuteční 21. listopadu. Podle některých straníků bude mít o tuto pozici zájem.

Humplík už svoji kandidaturu potvrdil. Podle něj se Svoboda snaží odblokovat situaci v pražské ODS, která je rozdělena mezi nepřátelské tábory příznivců a odpůrců Svobody.

"Možná jsem neznámá tvář navenek, ale jsem členem ODS již šest let," řekl Humplík. Dodal, že podporu ve straně cítí. Na post předsedy ho ve čtvrtek večer navrhl oblastní sněm ODS Prahy 5.

Ten by zároveň na pozici místopředsedy rád viděl starostu Radotína Karla Hanzlíka. O něm se v posledních dnech mluvilo jako o možném kandidátovi, který by mohl být přijatelný pro umírněné příznivce obou táborů. Nominaci ale údajně odmítl, stejně jako další oslovení lidé, například předseda ODS v Praze 2 Alexander Bellu, který prý dostal nabídku i od druhé strany.

Humplík by měl být podle lidí ze Svobodova tábora "novou tváří a krví", která by mohla pomoct rozdělenou stranu sjednotit. "Není zatížen spory a historií těchto sporů," řekl Lukáš Herold, místopředseda oblasti Prahy 5. O nutnosti sjednocení mluví i Chalupa. "Za poslední roky byla ODS rozdělena nejvíc, co si pamatuji," poznamenal.

Na pozici předsedkyně celostátní ODS by Svoboda stále rád viděl volební lídryni Miroslavu Němcovou. "Pokud bude kandidovat, má moji podporu," řekl. Rád by se ale ucházel o další místo v čele ODS.

V Praze už dostal několik nominací

Svobodovo rozhodnutí nekandidovat na předsedu pražské ODS překvapilo starostku Prahy 2 a poslankyni Janu Černochovou. "Mrzí mě, že se tyto informace dozvídáme od novinářů," poznamenala s tím, že Svoboda stranicky patří do ODS Prahy 2. Od některých místních sněmů Prahy 2 podle ní Svoboda už dostal několik nominací.

O post předsedy pražské ODS se uchází také bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který se v minulosti mohl spolehnout na podporu organizací, které byly se Svobodou v dlouhodobém sporu. Tedy například Prahy 10, ze které byl vyloučený straník Tomáš Hrdlička, který se averzí ke Svobodovi netají. Ve střetu při sestavování kandidátek do sněmovních voleb na začátku září ale prohrál a nedostal se ani na kandidátní listinu.

"Ano, kandiduji," potvrdil v pátek Chalupa. Nominaci již prý dostal z oblastních sněmů Prahy 13 a 15. Protikandidáta Humplíka hodnotit nechtěl, protože ho prý politicky nezná a neví, jaké má politické názory. On sám chce nabídnout své zkušenosti. "Znají mě, vědí, jaké mám chyby, co umím nebo neumím," poznamenal. Dodal, že bude bojovat o každý hlas. Ve svém týmu ve vedení by chtěl mít zkušené politiky i nové politiky, kteří "mají šanci se stát kariérními politiky". "Já takovou šanci dostal před 20 lety," poznamenal.

Většina oblastních sněmů se uskuteční až na počátku příštího týdne. Kromě zmiňovaných sněmů Prahy 5, 13 a 15 se uskutečnily sněmy také v Praze 1, 3 a 11, ve kterých nebyly schváleny žádné nominace. Bellu řekl, že "trojka" chce podpořit kandidáta, který bude mít alespoň tříčtvrtinovou podporu.