Delegáti sněmu zvolili novým předsedou pražské ODS Filipa Humplíka. Podle neoficiálních informací zvítězil o devět hlasů. Do funkce ho navrhoval dosavadní šéf pražských občanských demokratů Bohuslav Svoboda. Místopředseda místního sdružení ODS Radlice Humplík porazil někdejšího starostu Prahy 6 a bývalého ministra životního prostředí Tomáše Chalupu.

Humplík dosud v ODS žádné vysoké funkce nezastával. Je pouze členem oblastního sdružení a místopředsedou místního sdružení v Radlicích. Je spolumajitelem reklamní agentury Kolektor, která připravovala sněmovní volební kampaň pražské ODS.

 

 

Na kandidátním projevu podle svých slov mluvil o nutnosti ustavení jasné vize, kterou ODS v současné době ztratila.

Humplík chtěl delegáty přesvědčit především snahou o "zakopání příkopů" a návratu ke kořenům ODS. Do svého místopředsednického týmu by rád získal starostu Radotína Karla Hanzlíka, o kterém se mluvilo jako o možném kandidátovi na předsedu. Humplík dodal, že by chtěl po skončení sněmu spolupracovat i s Chalupou, a to ať bude výsledek jakýkoli.

Pražští občanští demokraté jsou dlouhodobě rozděleni na dvě části, příznivce a odpůrce Svobody. Podle vyjádření z posledních dnů se rozložení sil před sněmem příliš nezměnilo a oba tábory jsou přibližně stejně silné.

"Dnešní jednání je skutečně zásadní, protože to je o dalším vývoji ODS. Jsem přesvědčen, že ODS se musí změnit od základu. A to je také důvod, proč jsem se rozhodl pro osobu Filipa Humplíka," řekl před jednáním sněmu končící předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda, který svou funkci nechtěl obhajovat a rád by zamířil do celostátního vedení ODS. Humplík podle něj dává straníkům šanci, že vývoj půjde tak, jak jej lidé kolem Svobody nastavili.

Spolustraníci vyčítali Humplíkovi především to, že příliš neznají jeho názory. Někteří také poukazovali na jeho vystupování v době komunálních voleb v roce 2010, kdy podporoval po uzavření magistrátní koalice mezi ODS a ČSSD opoziční TOP 09. Jeho podporovatelé zdůrazňují, že je novou tváří.

Volba vedení pražské ODS se uskutečnila na začátku sněmu. Poté se delegáti budou zabývat nominacemi na lednový celostranický kongres. Humplík by rád ve vedení ODS viděl Miroslavu Němcovou, Petra Fialu a Svobodu. Příznivci Chalupy by rádi o jménech jednali na dalším sněmu. Na programu by také měla být změna stanov. Údajně by se měl zúžit počet celostranických místopředsedů i počet samotných členů výkonné rady.