Vyloučení Jany Nečasové, dříve Nagyové, z ODS vyvolalo spory uvnitř strany. Její manžel, bývalý předseda vlády a ODS Petr Nečas kvůli rozhodnutí vyhrožuje vystoupením ze strany.

Nečasovou vyloučilo ve středu večer místní sdružení ODS Praha – Zličín. Podle oblastní manažerky ODS Prahy 13 Věry Hrzánové porušila Nečasová povinnosti člena tím, že se stranou nekomunikovala a nereagovala na výzvy, aby řešila své členství v souvislosti s trestním stíháním. 

Dalším prohřeškem mělo být i to, že straně nesdělila své aktuální osobní údaje: změnu jména po svatbě s Nečasem i adresy. A stanovy tyto informace vyžadují.

Starosta Prahy 13 David Vodrážka řekl serveru iDnes.cz, že vyloučení dostali za úkol od regionální rady. Pokud by ho nesplnili, prý by jim hrozilo zrušení oblastní organizace.

To rázně odmítl předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda. "Absolutně vylučuji, že bych někdy vyhrožoval panu Vodrážkovi tím, že pokud nedojde k vyloučení Jany Nagyové z ODS, dojde ke zrušení oblastního sdružení ODS v Praze 13. Je to nehorázná lež," napsal Svoboda na svých facebookových stránkách.

Bývalý šéf vlády i občanských demokratů Nečas se své ženy zastal. Její vyloučení by prý mohlo být důvodem jeho odchodu ze strany, protože by to považoval za politický útok na svou osobu.

Nečas je v současnosti řadovým členem ODS v Rožnově pod Radhoštěm. Jeho žena je podle něj nevinná a je obětí politického procesu.

Dodal, že k ODS se vždy chovala loajálně a ničím ji nepoškodila. "Byl bych nerad, kdyby to mělo znamenat počátek mého dramatického rozcházení se s ODS, protože toto bych musel považovat za politický útok na bývalého předsedu ODS," dodal expremiér.

Na vyloučení reagoval podrážděně také bývalý ministr životního prostředí Nečasovy vlády a někdejší místopředseda strany Pavel Drobil. "My jsme fakt banda sr...!," napsal o ODS v souvislosti s vyloučením Nečasové na Facebook.

Nečasová se nyní může odvolat ke smírčímu výboru Prahy 13. Pokud by nebyla spokojena s jeho verdiktem, může se odvolat k vyšším instancím.

Místní sdružení Zličín Nečasové už v červnu doporučilo, aby své členství ve straně zvážila. Nepodařilo se jim to s ní ale projednat, proto se jejím osudem zabývala i regionální rada pražské ODS na srpnovém zasedání. Delegáti se usnesli, že pokud se Praze 13 situaci nepodaří vyřešit, navrhnou vedení strany její vyloučení.

Nečasová působila jako vrchní ředitelka Nečasova kabinetu. Úřad vlády s ní ukončil pracovní poměr na začátku srpna. Manželka bývalého premiéra byla obviněna ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování Nečasovy první ženy Radky a také z podplácení rebelujících poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. Těm měla nabídnout místa ve firmách za to, že se vzdají mandátu. 

Související