Policie rozšířila obvinění bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandy o porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Po úterním Kovandově výslechu to uvedl jeho advokát Jiří Matzner.

Březnové sledování dvou zaměstnanců úřadu vlády, které si údajně tehdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová objednala u vojenské tajné služby, Kovanda podle vyšetřovatelů proplatil soukromé bezpečnostní agentuře.

Matzner řekl, že vyšetřovatelům v úterý pouze přečetli Kovandovo prohlášení a ve zbytku odkázali na jeho předchozí výpověď. Proti novému obvinění si na místě podali stížnost. Kovanda se k úternímu vývoji vyjadřovat nechtěl.

"Já s obviněním nesouhlasím. Jak řekl můj pan obhájce, podáme proti tomu stížnost," řekl pouze.

Olomoucký státní zástupce Pavel Komár uvedl, že rozšířené Kovandovo stíhání vychází z nového obvinění, které v pondělí vyšetřovatelé předali dalšímu zpravodajci Janu Pohůnkovi. Toho policisté stíhají za návod k porušení povinnosti při správě cizího majetku.

125 tisíc za sledování

"To je jednání, kterým (Pohůnek) navedl dnes vyslýchaného obviněného k tomu, aby se proplatily prostředky z rozpočtu Vojenského zpravodajství soukromé agentuře za protiprávní sledování dvou zaměstnanců úřadu vlády," vysvětlil s tím, že způsobená škoda činí 125 tisíc korun.

Komár dodal, že Kovandovo úterní prohlášení bylo velmi stručné a "bez významnějšího obsahu". Na otázky vyšetřovatelů exšéf tajné služby odmítl odpovídat.

Ve čtvrtek chce policie a státní zastupitelství vyslechnout dalšího obviněného - Kovandova předchůdce ve funkci Ondreje Páleníka.

"Ve čtvrtek má proběhnout ještě jeden výslech obviněného, jsou shromažďovány poslední důkazy technického charakteru a domnívám se, že už nebrání nic tomu, abychom začali tu věc sumarizovat," uvedl žalobce. Věří, že se vyšetřování podaří uzavřít do konce listopadu.

Plán zosnovala Nagyová

Kovandu policie v kauze viní také ze zneužití pravomoci úřední osoby. Muž, který je kvůli stíhání dočasně mimo službu, se podle vyšetřovatelů podílel na nezákonném sledování nejen dvou zaměstnanců úřadu vlády, ale také bývalé manželky expremiéra Petra Nečase Radky. Muž obvinění odmítá.

Nezákonné sledování údajně zosnovala a usměrňovala Nagyová, jež se za bývalého předsedu vlády nedávno vdala. Představitelům vojenské tajné služby podle obvinění loni dala fotografii i adresu Nečasovy ženy a na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a Kovandou. Na trestné činnosti se prý na její přání podílel i plukovník Pohůnek.

Podle Pohůnka, Páleníka i Kovandy nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba. Zpravodajci prý měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. V té době prý disponovali indiciemi, že Nečasově rodině hrozí nebezpečí.