Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) už nemusí k soudu kvůli výplatnicím své někdejší šéfky kabinetu a současné manželky Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Obvodní soudci pro Prahu 1 rozhodli i bez jeho svědecké výpovědi, že zveřejnění odměn Nagyové, kvůli němuž byli obžalováni bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák a někdejší zaměstnankyně Úřadu vlády Lenka Pikorová, nebylo trestným činem.

Oba obžalované proto osvobodil. Státní zástupce je přitom vinil z neoprávněného nakládání s osobními údaji, které údajně výrazně zhoršilo pověst Jany Nagyové.

Expremiér a bývalý předseda ODS Petr Nečas měl k soudu ve středu přijít jako svědek, kvůli nemoci se však omluvil.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti verdiktu odvolal.

Žalobci tvrdí, že Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady protikorupčního fondu Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích.

Randák prý dokumenty předal internetovému deníku Insider, který je loni v lednu zveřejnil. Obžalovaní tak prý závažným způsobem zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové. Randák vinu odmítá.

Minulé vedení Úřadu vlády nechtělo platy svých zaměstnanců zveřejňovat, a to navzdory opakovaným dotazům ze strany médií, která upozorňovala na nestandardní výši odměn Nagyové a spekulovala o jejím mileneckém vztahu s ženatým premiérem Nečasem. Nečas tehdy vztah popíral, po pádu vlády se ale rozvedl a s Nagyovou se nedávno oženil.

Podle informací, které v srpnu uvolnilo současné vedení úřadu, si Nagyová v posledních dvou letech zřejmě přišla až na 998 000 korun ročně. K tomu dostávala statisícové odměny, které jen za rok 2011 činily 1,22 milionu.

Nagyová čelí v současné době obvinění v případu údajného uplácení trojice exposlanců ODS a v kauze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší ženy Radky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

Nebyl ani soud se Zaorálkem

Nečas není jediný, kdo tento týden z politiků k soudu nedorazil. Kvůli omluvě se nekonalo ani hlavní líčení u Městského soudu v Praze mezi Ivo Rittigem a místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem. Od něj chce Rittig omluvu za to, že ho nazval lupičem.

"Jeden z účastníků se omluvil už před třemi týdny, že mu soudní líčení koliduje s jinou akcí. Proto byl soud odročen na listopad," vysvětlila mluvčí soudu Markéta Puci. Zda termín kolidoval kontroverznímu podnikateli, nebo politikovi, odmítla specifikovat.