Obviněný šéf Vojenského zpravodajství (VZ) Milan Kovanda, který je dočasně postavený mimo službu, tvrdí, že sledování okolí tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Radky bylo úkolem "z nejvyšších míst". Nečasovou chtěla podle žalobců sledovat bývalá šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová (nyní Nečasová) a údajně tím zneužila zpravodajce k osobním zájmům.
Kovanda tvrdí, že zpravodajci prověřovali závažné informace a plnili své úkoly správně. Řekl to v rozhovoru pro ČTK.
Kovanda nastupoval na VZ jako šéf loni 1. listopadu a dva měsíce předtím se seznamoval s úřadem. Operativci podle něj na úkolu ohledně Nečasové již pracovali a považoval jej za zadání "z nejvyšších míst týkající se hrozby vůči státu".
Kovanda Nagyové předával výsledky sledování, ale odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného. Situaci prý nebral "jako nařízení Nagyové nebo Nečase, ale jako impulz od předsedy vlády ČR a vrchní ředitelky kabinetu". "Úkolem zpravodajství je získávat informace. Plnění úkolu je to, na čem je služba postavená," dodal.
"Na schůzkách mi řekla (Nagyová), že má premiér obavy, že se někdo motá kolem paní Nečasové, hrozí tam nějaké nebezpečí a po Vojenském zpravodajství se chce, abych to potvrdilo, nebo vyvrátilo," řekl Kovanda. "Jestliže mi řeknou, že nemají důvěru v nikoho jiného, tak se ve mně probudí vojenská krev a pýcha a hrdost na organizaci. Že něco hrozí a je to na premiérovu manželku, tak je to prostě potenciální hrozba a pak to vnímám jako hrozbu pro tento stát," dodal.
Policie ale Kovandu podezírá, že zneužil svou pravomoc, když jako nový šéf VZ loni údajně umožnil sledování. Nagyová, která se po nedávném sňatku s expremiérem nyní jmenuje Nečasová, čelí kromě kromě obvinění ze zneužití VZ také obvinění z podplácení třech bývalých poslanců za ODS.
Kriminalisté tvrdí, že usilovala kvůli vztahu s Nečasem o jeho rozvod, a kvůli tomu nařídila sledování. Odehrálo se prý bez vědomí ministra obrany a domluvila se kromě Kovandy také s dřívějším šéfem VZ Ondřejem Páleníkem a pracovníkem zpravodajství Janem Pohůnkem, kteří jsou v kauze také obviněni.
Detaily z vyšetřování: Jak Nagyová používala Umělého psa při sledování Nečasovy manželky - čtěte ZDE
Odbor kontroly vnitřní bezpečnosti VZ se podle Kovandy zabýval vážným zadáním a je přesvědčený, že zpravodajci udělali dobrou věc. Zda Nagyová chtěla sbírat kompromitující materiály na manželku premiéra, nechtěl komentovat. O vztahu Nagyové a Nečase prý nic konkrétního nevěděl, slyšel pouze o informacích z bulvárních médií. Podle něj je důležité, že se hrozba nepotvrdila. Zpravodajci to prý zjistili například na základě fotografií.
Kovanda je překvapený z tvrzení žalobců a zakládá si na své dosud zhruba třicetileté službě v armádě. Od roku 2003 byl ve vedení prostějovské 601. skupiny speciálních sil, později se účastnil vojenských akcí v Afghánistánu. "Byl jsem vychovaný v duchu, že rozkaz se rovná zákonu. Jsem hlavně voják, ne gauner," uvedl.
Když ho v červnu policie zadržela, byl prý v šoku. "V tu chvíli jsem si říkal - zlatej Tálibán. Kdybych si mohl vybrat, tak okamžitě bych šel radši na tu nejhorší základnu v afghánských horách a bojoval bych. Pořád jsem nemohl věřit, že jsem udělal něco špatného," popsal Kovanda.
Dostal prý zprávu, že má přijít na ministerstvo obrany. Tam již na něj čekalo několik policistů a také olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan, který kauzu dozoruje. Soud Kovandu nakonec neposlal do vazby. Podle jeho právníka Jiřího Matznera byl důvodem Kovandův "morální kredit". Ke zneužití pravomoci se prý nepřiznal, pouze popsal práci VZ a co o sledování ví.
V žalobě je řeč o kódované řeči
V usnesení o zahájení trestního stíhání žalobci mimo jiné uvádějí údajně kódovanou řeč zaznamenanou policejním odposlechem. Šéfka kanceláře Kovandu prý nazvala jako "pána, co má umělého psa". Kovanda poznámku vysvětluje tím, že se s Nagyovou bavil při jedné schůzce o psech, které oba mají, a hovořil v nadsázce.
"Já jsem jí jen řekl, že ten můj pes nemusí potřebovat venčit, protože má výsadkářský výcvik, a ona řekla - to máte umělého psa. A z toho je teď konspirační debata," dodal.
Kovanda také uvedl, že podle něj je kauza "bohužel kombinací osobního vztahu premiéra, bývalých poslanců a nějakých kmotrů". "Z toho udělali (žalobci) strašnou bramboračku. Jak se to postupně rozplétá, tak nic z toho, co je popsáno, vůbec neprobíhalo," dodal Kovanda.
Naráží tím na fakt, že v odůvodnění trestního stíhání se zmiňuje počátek vyšetřování - bylo to prověřování někdejšího náměstka Vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, podnikatelů Romana Janouška a Ivo Rittiga, úředníka pražského magistrátu Jiřího Tomana a politika ODS Tomáše Hrdličky, které policie podezřívala například ze zneužití pravomoci a praní špinavých peněz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist