Jihomoravská ODS chce nechat na příštím zastupitelstvu hlasovat o setrvání Michala Haška (ČSSD) ve funkci hejtmana. Podle předsedy ODS Jiřího Kadrnky by v čele kraje neměl stát člověk, který veřejně lhal.

Návrh by podle něj měly podat KDU-ČSL a ČSSD, které mají dohromady v zastupitelstvu 37 mandátů ze 65. ODS jich má sedm. Podle lidovců si však o personálních záležitostech musí rozhodnout sociální demokraté sami.

Hašek se nyní po volbách musí rozhodnout mezi funkcí hejtmana a poslance. Krajská ODS se podle jeho vyjádření nyní veze na mediální vlně, která se kvůli povolební situaci kolem ČSSD zdvihla.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Michal Hašek je veřejně usvědčený lhář, takový člověk by neměl reprezentovat kraj. Myslím, že by to měla řešit koalice a také jsem v tomto duchu poslal jejím představitelům dopis," řekl Kadrnka. Podle něj by se zástupci KDU-ČSL, ČSSD a KSČM měli ještě do zasedání zastupitelstva sejít a domluvit se na společném postupu. "Pokud hlasování nenavrhnou sami, budeme o tom velmi silně uvažovat my," dodal Kadrnka.

Podle Haška chce opozice jen využít rozruchu, který po jeho nepovedeném puči po volbách u ČSSD panuje. "ODS se chce svézt na mediální vlně, protože už několik let sama nemá jižní Moravě co nabídnout, programově ani personálně," uvedl pro ČTK v reakci na Kadrnkovo vyjádření Hašek.

Podle náměstka hejtmana Romana Celého z KDU-ČSL jsou personální záležitosti ve vedení kraje plně v kompetenci jednotlivých stran. "Nezaznamenal jsem zatím žádný výstup sociální demokracie, že by o tom jednala. Koaliční smlouva není postavena na personálních otázkách," řekl Celý.

Záležitostí se ale podle jeho slov bude zabývat zastupitelský klub. Podobný názor má i zastupitel za KSČM Stanislav Navrkal. "Kloníme se k názoru, že je to záležitost sociálních demokratů. Oni sami ještě žádné stanovisko nedali, tudíž to nebudeme dělat ani my," uvedl.

ČSSD vyhrála před dvěma týdny sněmovní volby. Výsledek však byl slabý, strana získala 20,45 procent hlasů. Skupina členů vedení ČSSD včetně Haška se následně sešla s prezidentem Milošem Zemanem a druhý den podali prostřednictvím Romana Onderky výzvu k rezignaci předsedy Bohuslava Sobotky. Ten odmítl rezignovat. Účastníci lánské schůzky z řad ČSSD včetně Haška několik dní tvrdili, že se žádná schůzka u prezidenta nekonala. Celá událost oslabila důvěru v ČSSD a zbrzdila povolební vyjednávání. Hašek rezignoval na funkci prvního místopředsedy ČSSD.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist