Policisté ve čtvrtek ráno v Praze zatkli a obvinili Iva Rittiga, podnikatele s úzkými vazbami na některé politiky. Že jde právě o muže podezíraného z manipulací stamilionových veřejných zakázek, uvedl jako první server iDnes.cz a později to potvrdili i Rittigovi advokáti.

Šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová uvedla, že zatčeni a obviněni byli ve čtvrtek celkem čtyři lidé a akce souvisí s pražským dopravním podnikem jako poškozenou stranou.

Podle České televize policie zatkla také Rittigova dvorního právníka Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Další dvě jména zatím nejsou jasná.

Server Respekt.cz uvedl, že podle jeho informací by se mělo jednat o jednatele společnosti Neograph Jana Janků a právníka Petera Kmeťa, který zastupuje firmu Cokeville Assets. Další zatykač byl vydán na Marka Stubleyho, který pracuje v advokátní kanceláři MSB Legal. Podle Lidových novin je ale nyní v cizině. 

Z dostupných informací lze dovodit, že se jedná o kauzu údajného tunelování největší pražské městské firmy, odkud měly v minulosti odtékat miliony korun ročně anonymním firmám do Karibiku. Ty byly personálně propojeny s Rittigem a jeho známými. Šlo o zakázku na dodávku papírových jízdenek ze společnosti Neograph.

5 obviněných z loňska

Ivo Rittig a policie

Čtvrteční Rittigovo zatčení není první v podnikatelově životě. Jak loni na podzim popsal IHNED.cz, pro Rittiga si policie přišla už v roce 1985. To kvůli jeho jeho působení v prodejně státního podniku Potraviny Praha. Rittig samoobsluze necelé dva roky šéfoval, ovšem hospodaření skončilo mankem ve výši 766 tisíc Kčs. Rittig strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho komunistické soudy pravomocně potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie Václava Havla. Trest si následně nechal zahladit, takže se na něj musí pohlížet jako na netrestaného.ce na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/policie-zatkla-lobbistu-rittiga-a-byvaleho-sefa-dopravniho-podniku-dvoraka-1060668#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

V souvislosti s tímto případem už bylo obviněno loni na podzim pět lidí, mezi nimiž je i obchodní partner Rittiga Peter Kmeť a dále bývalý ředitel dopravního podniku v Praze Martin Dvořák, předseda představenstva tiskárny Neograph Jan Janků (rovněž Rittigův známý) a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika.

Návladní Bradáčová sice odmítla jakékoliv podrobnosti komentovat, pro Českou televizi jen upřesnila, že obvinění se týká trestného činu praní špinavých peněz. "Jde o legalizaci výnosů z trestné činnosti," uvedla Bradáčová.

Nesdělila už ale, zda policie a státní zastupitelství bude požadovat pro obviněné vazbu. "Následovat bude řada procesních úkonů a budeme zvažovat všechny možnosti, které nám trestní řád dává," uvedla Bradáčová.

V případě prokázání viny hrozí obviněným za legalizaci výnosů z trestné činnosti tři až osm let vězení či propadnutí majetku. Ze zveřejněné právní kvalifikace mimo jiné vyplývá, že policisté čtveřici viní ze spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.