Policisté ve čtvrtek ráno v Praze zatkli a obvinili Iva Rittiga, podnikatele s úzkými vazbami na některé politiky. Že jde právě o muže podezíraného z manipulací stamilionových veřejných zakázek, uvedl jako první server iDnes.cz a později to potvrdili i Rittigovi advokáti.

Šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová uvedla, že zatčeni a obviněni byli ve čtvrtek celkem čtyři lidé a akce souvisí s pražským dopravním podnikem jako poškozenou stranou.

Podle České televize policie zatkla také Rittigova dvorního právníka Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Další dvě jména zatím nejsou jasná.

Server Respekt.cz uvedl, že podle jeho informací by se mělo jednat o jednatele společnosti Neograph Jana Janků a právníka Petera Kmeťa, který zastupuje firmu Cokeville Assets. Další zatykač byl vydán na Marka Stubleyho, který pracuje v advokátní kanceláři MSB Legal. Podle Lidových novin je ale nyní v cizině. 

Z dostupných informací lze dovodit, že se jedná o kauzu údajného tunelování největší pražské městské firmy, odkud měly v minulosti odtékat miliony korun ročně anonymním firmám do Karibiku. Ty byly personálně propojeny s Rittigem a jeho známými. Šlo o zakázku na dodávku papírových jízdenek ze společnosti Neograph.

5 obviněných z loňska

Ivo Rittig a policie

Čtvrteční Rittigovo zatčení není první v podnikatelově životě. Jak loni na podzim popsal IHNED.cz, pro Rittiga si policie přišla už v roce 1985. To kvůli jeho jeho působení v prodejně státního podniku Potraviny Praha. Rittig samoobsluze necelé dva roky šéfoval, ovšem hospodaření skončilo mankem ve výši 766 tisíc Kčs. Rittig strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho komunistické soudy pravomocně potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie Václava Havla. Trest si následně nechal zahladit, takže se na něj musí pohlížet jako na netrestaného.ce na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/policie-zatkla-lobbistu-rittiga-a-byvaleho-sefa-dopravniho-podniku-dvoraka-1060668#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

V souvislosti s tímto případem už bylo obviněno loni na podzim pět lidí, mezi nimiž je i obchodní partner Rittiga Peter Kmeť a dále bývalý ředitel dopravního podniku v Praze Martin Dvořák, předseda představenstva tiskárny Neograph Jan Janků (rovněž Rittigův známý) a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika.

Návladní Bradáčová sice odmítla jakékoliv podrobnosti komentovat, pro Českou televizi jen upřesnila, že obvinění se týká trestného činu praní špinavých peněz. "Jde o legalizaci výnosů z trestné činnosti," uvedla Bradáčová.

Nesdělila už ale, zda policie a státní zastupitelství bude požadovat pro obviněné vazbu. "Následovat bude řada procesních úkonů a budeme zvažovat všechny možnosti, které nám trestní řád dává," uvedla Bradáčová.

V případě prokázání viny hrozí obviněným za legalizaci výnosů z trestné činnosti tři až osm let vězení či propadnutí majetku. Ze zveřejněné právní kvalifikace mimo jiné vyplývá, že policisté čtveřici viní ze spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.