Bývalí poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka s konečnou platností nebudou potrestáni v údajné korupční kauze. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti pravomocnému zprošťujícímu verdiktu. Zároveň jako nedůvodnou zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou v neprospěch obou mužů podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová, řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům z Věcí veřejných, Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Verzi o půjčkách nyní potvrdil také Nejvyšší soud.

Korupční kauza VV

2011:

29. března - Podle tvrzení poslanců VV Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky jim tehdejší ministr dopravy Vít Bárta předal úplatek za loajalitu. Kočí údajně dostala půl milionu, Škárka 170 tisíc korun.

5. dubna - Škárka na policii oznámil převzetí peněz od Bárty.

6. dubna - Bárta připustil, že peníze Škárkovi dal, ale byla to prý půjčka, o kterou ho Škárka žádal.

7. dubna - Předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí oznámila, že i ona dostala od Bárty úplatek.

6. září - Policie obvinila Bártu z podplácení a Škárku z přijetí úplatku.

2012:

13. dubna - Obvodní soud pro Prahu 5 vyměřil Bártovi 18 měsíců s podmínečným odkladem na 2,5 roku. Škárka dostal tři roky nepodmíněně. Proti nepravomocnému verdiktu se odvolali.

14. listopadu - Pražský městský soud vrátil případ obvodnímu soudu k novému projednání. Podle verdiktu se Bárta ani Škárka nedopustili protiprávního jednání.

2013:

21. června - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle šéfa NSZ Pavla Zemana soudy nepostupovaly správně. Stížnost podala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

2014:

24. ledna - Nejvyšší soud nevyhověl žalobcům ani ministryni. Exposlanci Bárta a Škárka tak s konečnou platností nebudou v kauze údajné korupce potrestáni.

"Trvalo tři roky, než jsem byl definitivně očištěn. U soudu prokázaná křivá výpověď Škárky proti mně však státní zastupitelství nezajímá," reagoval na výsledek soudu Bárta na své internetové stránce. Připomněl, že Věci veřejné si o víkendu volí nové vedení. "Máme sice jen čtyři poslance (kandidovali za Úsvit), ale i to stačí, protože terminátora nemůžete zastavit," uvedl na webu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek na tiskové konference v Praze uvedl, že nezbývá než respektovat rozhodnutí Nejvyššího soudu. "Ale ta ostuda, která byla způsobena, nezmizí, byť už zmizela z Parlamentu strana Věci veřejné," řekl novinářům Sobotka.

Okolnosti, za nichž byly obě půjčky uzavřeny, představovaly podle soudu uplatnění svobodné vůle smluvních stran. Není přitom významné, že smlouvy nebyly uzavřeny písemně a věřitel si s dlužníky nedohodl dobu splatnosti, výši splátek ani úroků. Bárta podle NS neposkytoval peníze v rámci podnikatelské činnosti, nýbrž z dobré vůle, snažil se prý kolegům pomoci vyřešit jejich problémy. Přinejmenším Škárkovi takto půjčil i v minulosti.

"K tomu přistupuje fakt, že oba dlužníci byli v té době poměrně blízcí kolegové obviněného, spoluposlanci ze stejné politické strany (Věci veřejné), takže mezi nimi šlo o vztah srovnatelný se vztahem mezi kamarády, přáteli či rodinnými příslušníky," uvedl mluvčí NS Petr Knötig.

Obvodní soud pro Prahu 5 původně vyměřil Bártovi 18 měsíců vězení s odkladem na 2,5 roku. Škárka dostal tři roky nepodmíněně za to, že z Bárty vylákal peníze, aby ho diskreditoval. Městský soud ale vrátil případ soudu obvodnímu k novému projednání se závazným právním názorem, podle kterého se Bárta ani Škárka nedopustili protiprávního jednání. Obvodní soud je proto zprostil obžaloby, loni v březnu osvobozující rozsudek potvrdil městský soud. V mezičase ještě NS rozhodl o částečném vynětí Bárty z pravomoci orgánů činných v trestním řízení pro skutky, které se odehrály ve sněmovně.

Poslední možností, jak rozsudek zvrátit, bylo Zemanovo dovolání. Žalobci trvali na tom, že peníze od Bárty "nebyly půjčky a dával je s konkrétním cílem ovlivnit jejich chování v rámci utváření svobodné politické soutěže". Stížnost pak z podnětu soudce obvodního soudu Jana Šotta sepsala také ministryně spravedlnosti, která ovšem nemohla jejím prostřednictvím zhoršit postavení obou politiků.

Bárta loni neúspěšně kandidoval do Sněmovny za Úsvit přímé demokracie v Plzeňském kraji. Na konci října byl krátce zatčen policií. Podezírá jej z toho, že v roce 2009 navedl agenta Bezpečnostní informační služby k vynesení citlivých dokumentů. Kvůli trestnímu stíhání v listopadu rezignoval na funkci předsedy Věcí veřejných.