Zatímco poslanci, kteří ve sněmovně strávili nejvíc času, se vesměs budou znovu ucházet o hlasy voličů, většina z deseti nejméně aktivních už kandidovat nebude. Výjimku představují exministr školství Josef Dobeš, bývalý člen ODS Radim Fiala a místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Jak vyplývá z přehledu datového týmu IHNED.cz, nejvíce práce v dolní komoře parlamentu odvedli dva sociální demokraté - Antonín Seďa a Jiří Petrů. Účastnili se drtivé většiny hlasování, navíc před kolegy vystupovali a interpelovali členy vlády Petra Nečase jako o život. Faktem je, že u interpelací mají logicky navrch představitelé opozice.

Ovšem ti, kteří byli vidět naopak nejméně, zaostávali ve všech parametrech. Pokud nepočítáme zákonodárce se zkráceným mandátem, k nim kromě exministra Pavla Drobila patří také Václav Baštýř (oba ODS) a Jaroslav Škárka (nezař.), kteří ale nemají o kandidaturu v předčasných volbách zájem. Škárka, kterého před dvěma lety vyloučili z Věcí veřejných, protože obvinil lídra strany Víta Bártu z korupce, se vrátí k podnikání.

Podle informací IHNED.cz už do sněmovny nechce ani bývalý pražský primátor Pavel Bém. Ten musel loni čelit zveřejnění odposlechů svých telefonátů s kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem. Nyní oznámil, že se chystá podpořit vznik hnutí, v jehož čele by měl stát exprezident Václav Klaus. Podle předsedy pražské ODS Bohuslava Svobody už nemá Bém v koncepci moderní ODS místo.

ODS už je dávno mrtvá, podpořím Klause, vzkazuje bývalý pražský primátor Bém - čtěte ZDE

Zato jiný bývalý poslanec za ODS, Radim Fiala, který koncem loňského roku ohlásil odchod k hnutí Úsvit demokracie podnikatele Tomia Okamury, se do sněmovny chce opět probojovat. Přitom ze statistik také nevychází nikterak dobře.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se