Šéf Věcí veřejných Vít Bárta měl v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navést tehdejšího agenta Bezpečnostní informační služby (BIS) Jana Petržílka k vynesení citlivých dokumentů. Nyní ho z toho obvinili žalobci.

S odkazem na důvěryhodné zdroje blízké vyšetřování to napsala středeční Mladá fronta Dnes (MfD). Případ podle dostupných informací souvisí s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma.

Petržílek, dnes už bývalý důstojník, čelí obvinění ze zneužití pravomoci. Citlivé záznamy hovorů údajně předal Bártovi. Případ stojí na výpovědi utajovaného svědka, který inspekci řekl, že předání odposlechů viděl, uvedl deník.

Bártu policie stíhá od pátku na svobodě, Petržílka poslal soud do vazby. Vyšetřující státní zástupce přitom požadoval vazbu pro oba. Úřady dál odmítají k případu s odkazem na ochranu utajovaných skutečnosti cokoliv říct. Bárta se k případu nevyjádřil, pouze sdělil, že se ničeho nezákonného nedopustil.

"Vzhledem k tlaku, kterému jsem musel v poslední době čelit, jsem se rozhodl v klidu doplnit své síly a odpočinout si v kruhu rodiny," vzkázal Bárta v MfD. 

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, v nichž se oba muži vzájemně oslovují "Mazánku" a "Kolibříku", ukazují Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. MfD loni uvedla, že nahrávky v roce 2007 pořídila BIS, z níž o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation Czech), kterou tehdy Bárta vlastnil.