Šéf analytiků protikorupční policie Jan Petržílek, který byl podle informací MF Dnes obviněn z toho, že vynesl tajné odposlechy pražského exprimátora Pavla Béma a podnikatele Romana Janouška, je od soboty ve vazbě.

Nový detail z pečlivě utajované kauzy potvrdily serveru IHNED.cz dva na sobě nezávislé zdroje blízké vyšetřování.

Oficiální místa se zatím vzhledem k nejvyššímu stupni utajení odmítají k případu podrobněji vyjadřovat. „Nezlobte se, ale nemohu vaše informace komentovat,“ uvedl pražský státní zástupce Michal Muravský, který na vyšetřování dohlíží. A jakýkoliv komentář odmítl i šéf protikorupční policie Milan Komárek.

Konkrétní nebyla ani Lenka Cihlářová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1, který o vazbě v utajeném režimu rozhodoval. Cihlářová potvrdila pouze to, že státní zástupce předal soudu návrh na vazbu pro obviněného a že soud už rozhodl. „S ohledem na ochranu utajovaných skutečností však nebudou další informace podávány,“ dodala Cihlářová. 

O tom, že je Petržílek za mřížemi, však svědčí mimo jiné i to, že má dlouhodobě nedostupný mobilní telefon a podle informací IHNED.cz nechodí do práce.

Vysoký důstojník, u kterého se na protikorupční policii scházejí ty nejzávažnější informace, byl zatčen minulý čtvrtek. Ve stejný den pak byl zadržen a obviněn exministr dopravy a předseda Věcí veřejných Bárta.

Právě Bártovi coby majiteli bezpečnostní agentury ABL měl v roce 2009 Petržílek, tehdy ještě jako agent Bezpečnostní a informační služby, přinést citlivé nahrávky hovorů Béma s Janouškem známých jako hovory „Kolibříka“ s „Mazánkem“.

Z přepisů telefonátů, které vloni na jaře zveřejnila MF Dnes, vyplývá, že Janoušek měl na chod magistrátu významný vliv. A to i přesto, že nebyl v žádné oficiální funkci.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se