Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podá stížnost pro porušení zákona v údajné korupční kauze poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Napsal to server Aktuálně.cz.

Ministryně tak vyhoví podnětu soudce Jana Šotta, který ve věci rozhodoval a původně politiky uznal vinnými. Oba muže však musel následně zprostit obžaloby na základě rozhodnutí odvolacího soudu.

"Tento týden stížnost odchází z ministerstva, ode mě je to již podepsané," řekla Benešová serveru. Ředitel tiskového odboru úřadu přitom na dotaz ještě dopoledne uvedl, že "ve věci zatím k žádnému posunu nedošlo".

To, že ministryně uvažuje o podání stížnosti v neprospěch Bárty se Škárkou, avizovala už dříve.

Ministryni zajímá i problematika způsobu vedení soudního procesu za účasti novinářů, kteří z jednání pořizují online přenosy. Tento postup soudce obvodního soudu Šott při procesu Bárty a Škárky povolil a byl za to následně odvolacím soudem ostře zkritizován.

Kauzou poslanců se teď bude zabývat Nejvyšší soud. Proti pravomocnému zprošťujícímu rozsudku se již dříve vymezil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který v případu podal k témuž soudu dovolání.

Obžaloba tvrdila, že Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc a půl milionu korun za to, že k němu budou loajální a budou prosazovat jeho zájmy ve straně.

Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.