Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil poslancům vydat pražského exprimátora Bohuslava Svobodu (ODS) k trestnímu stíhání. Hlasování bylo těsné, usnesení podle informací ČTK prošlo o jediný hlas.

Policie Svobodu viní v případu opencard. Poslanec označuje obvinění za nesmyslné. Policisté za svými argumenty podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty stojí.

Výbor se zabýval Svobodovým případem už potřetí. Bývalého primátora již dříve vyslechl, ve čtvrtek kauzu vysvětloval poslancům Šlachta.

"Očekávala jsem obsáhlejší vystoupení a v tomto případě mě nějak zvlášť neuspokojilo," uvedla předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS).

Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) podotkl, že poslanci nemohli na některé otázky dostat odpověď. "Pan ředitel Šlachta se nemohl vyjádřit, neboť mu státní zástupkyně k tomu nedala souhlas," řekl. Šlachta ale při odchodu z jednání uvedl, že "otázky, které chtěli, jsme zodpověděli".

Polčák pro Svobodovo vydání nehlasoval. "Já jsem hlasoval podle ústavy a někdo hlasoval podle svého volebního programu," konstatoval.

Připomněl tím nedávnou změnu ústavy, která zrušila doživotní imunitu zákonodárců. Pokud by poslanci Svobodu nevydali, mohl by být stíhán potom, co by mu skončil mandát.

Sociální demokraté hlasovali podle Stanislava Humla zhruba napůl. "Já jsem se rozhodl pro vydání protože mám pocit, že bychom panu Svobodovi za prvé ublížili, kdybychom ho nevydali, a za druhé si myslím, že jaksi si to přinesl z minula, že se to netýká poslaneckého mandátu," uvedl Huml.

Exprimátor stejně jako další radní čelí podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.

Svoboda už dříve uvedl, že nemá proti vydání námitky. "Já nemám žádnou potřebu schovávat se. To obvinění je nesmyslné, na zakázku, víme, kdo ho podal, všecko, co bylo okolo. Pořád říkám, že pokud by takto probíhaly v Česku soudy, nemá smysl tady žít," řekl Svoboda.

O policejní žádosti o Svobodovo vydání rozhodne sněmovna zřejmě na následující schůzi, která začne zkraje února.

V tomto volebním období už vydala Bronislava Schwarze z hnutí ANO. Někdejší policista je souzen pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.