Hlavní líčení s pěti bývalými úředníky pražského magistrátu viněnými v kauze Opencard se komplikuje. Státní zástupkyně Dagmar Máchová totiž podala před jeho začátkem námitku podjatosti proti předsedovi soudního senátu Jiřímu Říhovi.

Žalobkyni vadí, že soudcova manželka zastupuje jednoho z obviněných v související kauze, v níž policie kvůli Opencard stíhá desítku pražských radních. Senát sice námitku zamítl, žalobkyně však podala stížnost, o níž bude rozhodovat vrchní soud.

Úředníci magistrátu čelí obvinění, že zvýhodnili firmu Haguess, které přidělili tři veřejné zakázky. Jedna z nich byla navíc předražená o nejméně 67 milionů korun. Další dvě zakázky získala firma v rozporu s podmínkami zákona o veřejných zakázkách.

Úředníkům hrozí až osm let vězení. Mezi obviněnými je i bývalý ředitel odboru informatiky pražského magistrátu Ivan Seyček. Právě jeho podpis stvrdil smlouvu s firmou Haguess. Seyček poté, co byl obviněn, na magistrátu skončil a začal pracovat jako vedoucí úseku IT v České televizi.

Průběh kauzy Opencard

Říjen 2005 - Rada hlavního města schválila informační strategii, jejíž součástí byl i projekt čipových karet umožňujících placení za MHD, v knihovnách, parkování atd.

12. dubna 2007 - Magistrát začal vydávat karty Opencard, které začaly sloužit hlavně jako tramvajenka. V dalších letech vyšlo najevo, že projekt stál do roku 2012 celkem 1,033 miliardy korun.

24. listopadu 2009 - Z auditu vyplynulo, že náklady na Opencard neodpovídají stavu, příjmy jsou nulové. Odpovědnost nese vedení města i odbor informatiky. Primátor Pavel Bém (ODS) zadal další audit.

4. prosince 2009 - Podle auditu jsou poplatky za karty příjmem firmy Haguess.

12. února 2010 - Magistrát podepsal s Haguess dodatek smlouvy. Společnost zajistí dalších 260 000 karet. Haguess souhlasila se snížením dluhu, který vůči městu uplatňuje (o 50 milionů na 100 milionů Kč).

26. února 2010 - Policie začala prověřovat projekt Opencard.

2. února 2011 - V kauze padlo první obvinění.

29. června 2012 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pokuty kvůli Opencard. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600 000 korun, dopravní podnik 500 000 korun.

22. října 2012 - Městské státní zastupitelství v Praze obžalovalo pět úředníků z magistrátu.

26. března 2013 - Policie obvinila deset pražských radních kvůli Opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká dubnové zakázky pro Haguess.

8. dubna 2013 - Obvinění v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) podali k Nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na policii a státního zástupce, kteří mají kauzu na starosti.

Druhým obviněným je člen hodnoticí komise Jiří Chytil. Ten přitom s policií pod zárukou anonymity nejdříve spolupracoval, z magistrátu vynesl velké množství důkazních materiálů.

Ve chvíli, kdy se změnil vyšetřovací tým, se ale Chytilovo jméno dostalo na veřejnost. Následně se stal jedním z obviněných.

Chytil má u sebe stále mnoho důkazů, které chce předložit až u soudu. I proto se mu už dvakrát vloupali do bytu zloději, kteří ukradli externí disky, na nichž byly důležité dokumenty uloženy. Chytil má ale naštěstí jejich kopie.

Další tři obvinění byli také členy hodnoticí komise. Před soud půjde ještě Miroslav Čadský z odboru rozvoje a organizace dopravy, Zdeněk Jánský z odboru informatiky a Ladislav Kendlík, který také pracoval na odboru informatiky.

Policie obvinila i současné radní

V souvislosti s předraženou Opencard obvinila v březnu policie i téměř všechny členy současné rady. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele.

Podle radní pro informatiku Evy Vorlíčkové (TOP 09) ale nemělo vedení města jinou možnost.

Proti postupu policie se radní už ohradili. Začátkem dubna podali stížnost k Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Opencard vyšla už na miliardu korun

Kritizovaný projekt stál od roku 2006 už více než miliardu korun, vydělal přitom jen 38 milionů. Nejvíce do Opencard investoval pražský magistrát, téměř tři čtvrtě miliardy. Dopravní podnik vyšly investice do červené karty na téměř čtvrt miliardy.

Na projektu se podílely desítky firem. Z celkových nákladů dostala nejvíce firma Haguess, která je hlavním tvůrcem a dodavatelem projektu. Přišla si na 504 milionů.

Například firma Monet+, která městu dodávala plastové karty, získala téměř 63 milionů korun.

Vyšetřovatel Opencard opsal stíhání ze studentské práce, tvrdí syn radního Richtera - čtěte ZDE

Opencard slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Po jejím předložení ale dostanou zákazníci ve vybraných obchodech i slevy.