Podmínky pro nakládání s potravinami čeká největší změna za posledních 15 let. Vláda ve středu totiž schválila velkou novelu zákona o potravinách, kterou předložilo ministerstvo zemědělství.

Novela mimo jiné zpřísňuje označování nebalených potravin nebo navyšuje pokuty za klamání spotřebitelů. Velcí obchodníci podle ní mají mít i povinnost dokládat, odkud pochází jejich zboží.

Materiál schválila v květnu už předchozí vláda premiéra Petra Nečase a poslala ho do sněmovny. Ta ho už projednat nestihla. Ministerstvo už pod vedením současného ministra a bývalého šéfa Potravinářské komory Miroslava Tomana materiál upravilo a znovu ho předložilo ministrům. Nyní poputuje znovu do Poslanecké sněmovny.

Výrobce a složení i u pultového prodeje

Oproti předchozímu návrhu ten současný neobsahuje plán na sloučení Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Má ale naopak uzákonit, aby obchodníci při pultovém prodeji nebalených potravin museli značit podíl hlavní složky výrobku a jméno výrobce.

Obchodní řetězce s tržbami přesahujícími pět miliard korun ročně mají nově mít povinnost informovat u vstupu do prodejen údaj o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce.

Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) v polovině listopadu tento záměr ministerstvo označil za protiústavní.

Zveřejňování údajů o zastoupení domácích potravinářských produktů na tržbách prodejců potravin s ročním obratem alespoň deset milionů eur je od letošního dubna povinné na Slovensku.

Návrh zákona zvyšuje i některé sankce. Například maximální pokuta za nedodržení požadavků na označování potravin nebo kvalitativní parametry má vzrůst ze současných tří na deset milionů korun.

Novela počítá také se zavedením nahlašovací povinnosti pro dovozy vybraných potravin rostlinného původu. Podobnou povinnost již mají dovozci živočišných produktů.

Návrh podle dříve uvedených informací částečně reaguje na změny v evropské legislativě, vychází také ze zkušeností státní správy, potravinářů i spotřebitelů. Nové unijní nařízení, na něž novela reaguje, mimo jiné zavádí povinnou velikost písma na obalech potravinářských výrobků, na jehož nečitelnost si řada spotřebitelů stěžuje.

Má se také rozšířit okruh potravin, u nichž musí výrobce povinně značit zemi původu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist