Ve 111 obchodech po celé České republice se v sobotu konala první Národní potravinová sbírka. Zákazníci mohli darovat trvanlivé potraviny potřebným v azylových domech, domovech pro seniory, dětských domovech či chudým rodinám.

Podle průběžných informací od organizátorů sbírky a obchodních řetězců byl o sbírku mezi nakupujícími velký zájem. Kolik jídla se během ní vybralo, budou organizátoři vědět v neděli.

"V některých hypermarketech i mimo Prahu se vybralo více než 700 kilogramů potravin na obchod," řekla ČTK Pavlína Kalousová z pořádající platformy Byznys pro společnost. Sbírka podle ní byla úspěšná jak ve velkých městech, tak v těch menších. Účast na akci podle Kalousové překonala očekávání pořadatelů. "Přišli i lidé, kteří nakoupili polovinu, nebo dokonce celý nákupní vozík a ty potraviny darovali," poznamenala. Do akce se aktivně zapojily i některé známe osobnosti jako například herečka Chantal Poullainová.

Při akci pomáhala tisícovka dobrovolníků. Kupujícím rozdávali letáčky se seznamem vhodných potravin, které je možné věnovat. Když některé z nich lidé pořídili, za pokladnami je dobrovolníkům odevzdali.

Například v Tescu na Novodvorské v Praze byl o sbírku velký zájem. Dva nákupní vozíky, do kterých se potraviny dávaly, se v sobotu dopoledne rychle zaplňovaly. Lidé darovali třeba těstoviny, konzervy, rýži či sladkosti.

"Podle předběžných odhadů darují lidé v každém z 35 našich zapojených hypermarketů přibližně deset plných košů jídla. Předběžně tedy odhadujeme, že dobrovolníci shromáždí dar o celkové hmotnosti dosahující více než deset tun potravin," řekl mluvčí obchodního řetězce Tesco Jiří Mareček.

"V letňanském Tescu se mezi dobrovolníky zařadily také tři matky, které jsou odkázané se svými dětmi na pomoc azylového domu Kolpingova rodina. Také pro ně jsou určeny potraviny darované v průběhu sbírky," podotkl mluvčí.

V Liberci otevřou už čtvrtou banku na jídlo v Česku, bude zásobovat sociálně slabé - čtěte ZDE

"Je příjemné překvapení, jak se zákazníci s potravinovou sbírkou ztotožnili. Všechny prodejny Albert, které se v sobotu zapojily do akce, hlásí, že se lidé zajímají, ptají, nakupují a předávají zboží dobrovolníkům potravinové banky," řekla ČTK mluvčí Alberta Judita Urbánková. Obchodní řetězec chce podle ní v budoucnu spolupráci s potravinovou bankou určitě rozšířit.

Federace potravinových bank sdružuje banky v Praze, Ostravě, Ústeckém kraji, Liberci a Plzni. První banka vznikla v roce 2006. Od té doby se shromáždilo kolem dvou tisíc tun jídla. I když Česko patří v Evropě k zemím s nejnižší mírou chudoby, lidí v tísni přibývá. Pod hranicí chudoby je téměř desetina obyvatel. Loni se růst počtu chudých podle statistiků zastavil. I tak jich bylo ale 990 300, uvedl statistický úřad.

Darů kvůli vyšší dani ubývá

Darování jídla ve velkém v Česku brzdí podle pořadatelů legislativa. Firmy totiž musejí z věnovaných potravin odvádět daň z přidané hodnoty a každou položku navíc uvést v darovací smlouvě. Zlikvidovat potraviny, kterým končí spotřeba, tak prý vyjde levněji. V řadě zemí EU jsou podle nich darované potraviny od DPH osvobozeny.

Podle šéfa české Federace potravinových bank Fabrice Martina Plichty darů v posledních třech letech ubývá. Ročně tak potravinovými bankami proteče ani ne 200 tun potravin. Zhruba polovinu věnují výrobci, třetinu pak obchodní řetězce. Podle Plichty je za úbytkem hlavně zvyšování DPH v posledních letech, tedy vyšší náklady pro dárce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist