Situace většiny obyvatel v Česku se loni podle zprávy koalice Social Watch zhoršila. Mohou za to prý mimo jiné příliš velké vládní škrty. Doplácejí na ně lidé s nejnižšími příjmy, a to především ženy.

Výsledkem zhoršování stavu v zemi jsou podle zprávy i protiromské nálady, které vedou až k "pokusům o pogromy" z posledních měsíců.

"Rok 2012 nebyl pro většinu obyvatel ČR dobrý. Země se v roce 2012 stále nedostala na úroveň roku 2008 a sousední země jí ekonomicky stále více unikají," uvádí Social Watch, jež zastřešuje 700 organizací ze sedmi desítek států. Zaměřuje se na boj s chudobou, rasismem a diskriminací či na ochranu životního prostředí.

Zpráva obsahuje popis situace i analýzy ekonomů či sociologů, kteří se kloní k levici. Autoři proto kritizují Nečasovu vládu. Podle nich neměla vizi a pozitivní národohospodářský program. Jediným cílem se prý stala "fiskální konsolidace", tedy škrty v rozpočtu. Podle aktivistů přispěly ke stagnaci ekonomiky, která se propadla o 3,5 procenta.

Inflace naopak rostla o 3,3 procenta. Nárůst cen postihl hlavně lidi s nižším příjmem. Mnozí začali nakupovat v zahraničí, kde je některé zboží levnější, tvrdí.

"Vlivem negativní situace v ekonomice i působením vysoké inflace klesla reálná mzda o 0,6 % ," vysvětluje ekonomka Ilona Švihlíková.

Na trhu práce se prý zvyšovala nejistota. Řada lidí sice našla místo, ale nedostala běžnou zaměstnaneckou smlouvu. Pracovala jen na dohodu či jako živnostník. Chudoba ohrožuje až pětinu pracujících, a to více ženy, píšou autoři. Poklesla reálná mzda.

Zpráva připomíná, že sociální reforma od loňska změnila dávky i přístup k nezaměstnaným. Pro ně zavedla třeba povinnou veřejnou službu, kterou Ústavní soud už zrušil. Zpřísnily se i podmínky pro nárok na pozůstalostní penzi.

Snížil se celkový rodičovský příspěvek z 236 tisíc na 220 tisíc korun, což dopadá podle aktivistů hlavně na chudší rodiny a samoživitelky. Zrušil se i souběh rodičovského příspěvku a příspěvku na péči, koncem loňska se ale zas obnovil. Kritiku ve zprávě sklízejí i sKarty.

Chybí sociální byty

Dokument poukazuje také na to, že v Česku chybí sociální bydlení. Kritizuje sestěhování rodin v potížích do předražených a nevyhovujících ubytoven. "K tomuto jevu dochází ve větší míře než v předchozích letech," uvádějí aktivisté. Podle nich v ghettech končívají hlavně Romové.

Závažným problémem jsou podle autorů "pokusy o pogrom" na Romy. Vyvolat je prý mohou banální či zdánlivé konflikty.

Zpráva připomíná případ z Břeclavi, kde se zranil patnáctiletý hoch. Vymyslel si, že ho zbili Romové. Ve městě se pak konaly protiromské demonstrace, "které by bez policejních zásahů přerostly v pogrom". Aktivisté zmiňují i letošní nepokoje v Duchcově a Českých Budějovicích.

Zaveďte kvóty pro ženy v politice, žádá organizace

Po loňských krajských volbách se do zastupitelstev dostalo víc žen. Jejich podíl se zvedl z asi 18 procent na 20 procent.

"Tento minimální nárůst znovu ukazuje, že nelze spoléhat na přirozený vývoj a je potřeba přistoupit k systémovým změnám, které by vedly k vyrovnání zastoupení žen a mužů v politice," uvádí zpráva. Podle ní by pomohly kvóty a další opatření, která ale čeští politici odmítají.

Mezinárodní síť Social Watch vznikla v roce 1995. Chce nezávisle dohlížet na dodržování závazků, které státy přijaly na konferencích OSN o chudobě a o ženách.

Českou koalici Social Watch tvoří osm organizací – Ekumenická akademie Praha, Gender Studies, Fórum 50 %, Masarykova demokratická akademie, Nesehnutí, Trast pro ekonomiku a společnost, Eurosolar a Alternativa 50+.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se